Uverejnené komentáre 4

Porovnanie ZSE virtuálna batéria a Manga Energia „Požičovňa“

V článku sa dozviete, ako je to s výrobou prebytočnej el.energie, ako sa za ňu účtuje a koľko vo finále zaplatíte. Myslím, že ak zvažujete výstavbu FV systému, článok príde vhod a myslím, že spraví jasno.

Hneď na začiatok uvediem, že v mojom príklade vychádza lepšie Mangna energia s požičovnou energie, ako ZSE virtuálna batéria. Je tu však háčik. Máte dobre spočítané ?

Moja situácia

Na streche mám inštalovaný výkon 2.24 Kw Fotovoltický systém s batériou 48V. Celý dom je len na elektrinu, plyn nemám. V júni som aktivoval Virtualnu batériu od ZSE, porovnával som aj ponuku od Magma energia slovensko. Ich produkt je Požičovňa elektriny.

Ako to funguje ?

Fotovolt. systém dodáva prebytočnú energiu do siete. Tú si potom beriete, to znie super. Pozor však, do prepočtu je potrebné započítať poplatky za distribúciu vo vašom programe. Ak si budete brať späť energiu, napr. ja mám DD1.

ZSE funguje tak, že tarif DD1 mi ostane a odpočíta vyrobenú energiu a platím 2€ za Virt.B mesačne čiže 24€ ročne + poplatky za distribúciu.

Magna funguje podobne s tým, že neúčtuje paušálny poplatok, ale platí sa za prenesenú energiu, konkrétne to je 3,75 EUR. Pozor, pri aktivácii vás Magna prenesie do T4 svojeho tarifu. Má tri druhy: Univerzál,E-Auto, E-pumpa.

Čo sa viac oplatí ?

Na prvý pohľad sa ponuka od magmy javí lepšie, pretože platím za odoslanú energiu. Za mesiac jún som odoslal 91Kwh a zaplatil by som cca 0.34€, podľa poplatku 3,75€ za MWh. Tu vyhráva Magna, no čert tkvie v detailoch a to je spomínaný štvortarif.

Magna pri vyučtovaní odpočítava najlacnejšiu energiu, čiže „nočnú“. Tá by padla rýchlo a pri mojej malej výrobe by hrozilo, že budem platiť viac ako by som požičovňu nemal, pretože ráno a večer sú spoplatnené 75,5 € bez dph. To je čas, kedy elektrinu najviac treba a v zime to platí 2x.

Tarify od Magna energia sú bez DPH

ZSE pri vyúčtovaní DD1 mám jeden tarif, takže sa to ľahšie ráta.

Moja sadzba DD1 ceny sú s DPH

Rátanie je komplikované, ale dá sa to

Pred stavbou FV je dobré si všetko zrátať: náklady, vyrobenú energiu a podobne. V tejto časti budem pracovať s teoretickým priemerom, pretože neviem predpovedať vyrobenú energiu do budúcna. ZSE vypočítam pomerne hladko, ale prepočítať Magnu je fuška, pretože majú 4 tarif, víkendovú zľavu 18%.

Vstupuje tu dosť premených, napríklad, či je v systéme batéria. U magny je kedy beriete najviac energie a víkendy je z toho matrix. Preto vyradím zo vzorca batériu, všetko čo systém vyrobí odovzdá do siete.

Výpočet Magna Univerzál

Spotrebu dám deleno 4 tarify rovnomerne, pretože 2600kwh zrejme zhltne nočný tarif. V zime mi tepelné čerpadlo ide aj v noci, aj cez deň. Ak by som mal túto tarifu, snažil by som sa kúriť v noci, čím by narástla spotreba v tarife noc.

7200kwh:4 = 4 tarify 1800kwh

 • Tarif noc = 68€
 • Tarif popoludnie = 38€+48€*
 • Tarif predpoludnie =104€
 • Tarif ráno/večer =136€
 • tarif popoludnie som rozdelil 38€+48€, lebo energiu za 38€ by som ešte čerpal s „Požičovne“ rovnako ako celý „tarif noc“.

48+104+136=288 bez dph, aby to nebolo také ľahké, magna má zľavu 18% cez víkendy čo je cca 15€ = 288€-15€=273€ s dph 327€ + 0,27€ za poskytnutie požičovne.

Výpočet ZSE DD1

Výpočet ZSE je jednoduchší, opäť rovnaké podmienky, spálená energia 7200KWh- 2600KWh = 4600KWh

Výsledok je 4600KWh s dph 324€+ 24€ za poskytnutie virtuálnej batérie.

Výsledok je rovnaký. V praxi može byť u Mangna odlišný, záleží, koľko spálite cez noc, cez deň ?? Tento model výpočtu predpokladal rovnaké hodnoty, prax bude odlišná.

A čo s distribučnými poplatkami ?

Pri výrobe elektriny tvoria poplatky za energiu menšiu časť, poplatky za distribúciu sú väčšie a tie platíte, keď „uloženú energiu“ beriete späť (neplatíte samotnú energiu).

Celková spotrebovaná energia 7200KWh vyrobená 2600KWh

 • ZSE DD1 vychádza : 1060€ (4600KWh full + 2600KWh len distribučné poplatky + 24€ virt. batéria)
 • ZSE DD2 vychádza: 931€ (4600KWh full + 2600KWh len distribučné poplatky + 24€ virt. batéria)

Magna pri Universal ponúka tiež distribučné sadzby D1-D8

 • Magna D1 vychádza 976€ (4600KWh full + 2600KWh len distribučné poplatky, požičovňu som nerátal, to bolo 27centov -15€ víkend)
 • Magna D2 vychádza 842€ (4600KWh full + 2600KWh len distribučné poplatky, požičovňu som nerátal, to bolo 27centov -15€ víkend)

To je asi všetko. Na prvý pohľad vyhráva Magna Energia. Musíte si ale uvedomiť, že je tam 4 tarif, ktorý má lacnú energiu v noci a drahú ráno a večer. Lepšia disciplína nemusí celkom priniesť ovocie (kúrenie v noci), lebo kúrením v noci zvyšujete spálené KWh nízkej tarife, ktoré sa prvé odpočítajú a možno vyššej spotrebe ráno a večer sa aj tak nevyhnete.

Preto, ak plánujete Mangnu, je potrebný silný solárny systém 5kw a viac (do 10Kw). Potom sa karta obracia pre Vás.

ZSE vychádza drahšie, ale zato sa lepšie počíta, je to predvídateľnejší model.

Fyzická batéria, oplatí sa ešte ?

V predošlých rokoch prevádzkovatelia nepodporovali niečo také ako virtuálna batéria, net metering a pod. V súčastnosti (od mája 2021) si môžete nadbytok preniesť počas celého zúčtovacieho obdobia, napríklad z leta do zimy – začalo to byť výhodné. (V dobe pred tým sa nedalo prenášať prebytky, iba v rámci mesiaca – čo sa neoplatilo). Pretože ešte stále budeme platiť poplatky za distribúciu a tie tvoria značnú časť (v DD1 sú to dve tretiny) akumulátor nemusí byť na škodu. Môj koncept funguje nasledovne:

Energia FV panelov sa spotrebováva okamžite. Ak je výroba vyššia, uloží sa do batérie, potom, keď sa batéria nabije, menič odosiela do siete.

Akumulátor v mojom systéme je menší 60Ah 48V Li-ion.

Ako zmení akumulátor platby za elektrinu ? -výpočet

Polročná spotreba

Mám dáta aj z roku 2020. Tam však nebola spustená kompenzácia fáz, t.j. 10-15% energie prišlo na zmar, aj tak preistotu s poloročnej produkcie odrátam 10% (horšie počasie v druhej polovici roku a podobne). Hodnoty vynásobím -10% 2xhodnota.

FV systém vyprodukoval 2,6 KWh do batérie išlo 827KWh ihneď spotrebovaných je 950KWh a Do siete je zahrnutá fázová kompenzácia a virtuálna batéria 840 KWh

ZSE Cena elektriny + distribučné poplatky sú 0.16542€ s DPH

Cena vyrobenej elektriny 430€

Cena uloženej energie do batérie 136€

Batéria cena bola okolo 650€ investícia do akumulátoru sa vráti do 5 rokov otázne je v akom stave akumulátor bude.

Pre zaujímavosť návratnosť solárneho môjho systému je 11 rokov myslím že to dokážete spraviť šikovnejšie a lepšie ako ja.

Bez batérie návratnosť

a však ak by som batériu nemal návratnosť a to dokonca odpočítam dvojnásobnú cenu za batériu je návratnosť s „virtualnou batériou“ nasledovná:

66€ ročne priamo spotrebujete so solaru a 116€ sa vráti z virtuálnej batérie tj cca 182€ za rok pre 2.24 kW systém.

Teraz prepočítam navratnosť podľa ceny za systém:

 • 5000€ = 27 rokov
 • 4000€=22 rokov
 • 3000€= 16 rokov
 • 2000€= 11 rokov

(a to som tam nezahrnul poplatok 24€ ročne za ZSE virtuálnu batériu)

Z výpočtu vyplíva že ak budete stavať FV elektráreň robte 5kw a viac povolené inštalovať na dom je do 10Kw. Nuž a fyzická batéria má zmyslel znižuje čas návratnosti.

4 názory k “Porovnanie ZSE virtuálna batéria a Manga Energia „Požičovňa“

 1. Dobrý deň,
  vďaka za článok. Pri batériách je to alchýmia a som rád, že ste zverejnili aspoň nejaké dáta.
  Ja mám doma FVE 3,6kWp a plán je taký, že s ňou plánujem ohrievať 2xbojler v dvojgeneračnom dome počas leta (prioritne). Prebytky do siete. Mám MAGNA 4 tarif. Dáta mám len za posledných päť mesiacov, takže nie je možné ešte niečo rekapitulovať. Ale keď budem mať skompletovaný prvý rok, rád sa podelím 🙂
  Počítať návratnosť batérii je možné overiť iba praxou, pretože životnosť je nejaká a počet nabíjacích cyklov nepustí a taktiež hĺbka vybíjania niečo s batériou urobí. U nás sa tieto systémy rozširujú masívnejšie v posledných dvoch rokoch, takže dáta nie sú. Do návratnosti batérie treba započítať aj jej repas alebo výmenu a to už také veselé nebude ale budem úprimný rád by som to videl.

  Ešte raz vďaka za článok.

  1. Presne tak držím palce, ja u batérie to vidím tak že budem musiet dokúpiť , 60Ah je málo je namáhana a životnosť može byť nízka

  2. Dobrý deň,
   Ten prepočet je zaujímavý, musím to prepočítať voči môjmu dodávateľovi (Energie2)
   Moja skúsenosť je, že na ohrev vody sú lepšie solárne trubicové kolektory ako FVE. Mám FVE 3,66kW ktorú rozširujem na 5,9kW (13 panelov 455kW) + backup systém s 5kW batériou. Ale mám aj trubicové kolektory 20ks a zohrejem s nimi v lete 300l zásobník na 50-60°C. Cena trubicových kolektorov je oveľa nižšia ako FVE a za 50€ regulácia k tomu + solárny had v zásobníku + čerpadlo, ktoré frčí na 5-9W (pri zopnutiach podľa regulátora). V zime to len predohreje vodu pre dokúrenie s TČ.

   Napr. čo som prvé vyGooglil (moje si už nepamätám koľko stáli mám ich 16 rokov)
   Solárny kolektor na ohrev vody v domácnosti, vhodný aj pre bazény.
   • Počet trubíc vo vákuovom kolektore 20 ks
   • Absorpčná plocha – 2,57 m²
   • Výkon – 2,4 kWh
   CENA 859,00€ s DPH

   FVE používam pre TČ (kúrenie/ohrev TUV/chladenie) a klimatizácie

   1. Ahoj vlado ďakujem – cenna skúsenosť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *