Uverejnené Vložiť komentár

Tipy ako ušetriť a znížiť učet za elektrinu

 V článku popíšem praktické tipy ako minúť menej elektriny v dome , tak aby ste mali čo najväčšiu databázu tipov ktoré vám pomôžu platiť menej.

1) Snažte sa porozumieť fakturácii za elektrinu

Napíklad na slovensku máte rôzne sadzby za elektrinu  DD1 ,DD2 …DD5. 

  • Krok1 Začnite tým že s poznáte svoje náklady ,dodávavateľ vám ich zmeral máte ich ročnej faktúre za elektrinu. 
  • Zaregistrujte sa u svojho distribútora ja sa prihlasujem na disportal.sk užitočný nastroj na zistenie potreby el. energie, pozrite aj standby odber v intervalových dátach.
  • Krok2 Prepočítajte si 2x ktorá sadzba je lepšia napríklad domom Fotovoltickým systémom môže vyhovovať sadzba DD2 viac ako DD1.
V pravo vidíte celkovú spotrebu za deň (vľavo), v pravo v 15 minutových intervaloch vhodné ak chcete zistiť standby odber el energie.

2) Zistite spotrebiče s najväčšou spotrebou elektrickej energie

Kúrenie

Najväčším spotrebičom je kúrenie. Väčšinou sa dočítate o znížení teploty o 1°C. Moderné vykurovacie systémy dokážu znížiť svoj výkon počas noci alebo počas vyšej tarify stačí nastaviť časovač. Ak máte podlahové vykurovanie možno uvažujete nad tepelným čerpadlom môžete dosiahnuť polovičnú spotrebu el energie aj viac osobne mám Daikin (dobrá japonská značka).

Ak máte klimatizáciu využite ju na kúrenie dosiahnete dobrej úspory pretože aj klimatizácia je tepelné čerpadlo viac tu vykuruj.sk . Výrobca udáva COP 5 aj keby bolo COP 2 je to lepšie ako kúrenie elektrickým konvertorom.

Ohrev teplej vody

Ohrev vody môžete urobiť dobrý pokrok ak ohrievate vodu elektrickou špirálou skontrolujte či náhodou nenahrieva vodu v nesprávny čas a na príliš vysokú teplotu napríklad 80°C. Môja osobná skúsenosť je že nahrievam vodu o 14:00 na 55 °C 1x za deň. Mám boiler „Dražice“ a teplá voda vydrží aj na druhý deň ráno.

Ak plánujete tepelné čerpadlo vyberte taký systém ktorý dodá teplú vodu aj do zásobníka užitkovej teplej vody moja osobná skúsenosť je 45 °C,60 °C je maximum.

Zistite kedy sa najčastejšie umývate či je to ráno večer (oba časy) potom nastavte čas zohriatia vody pred týmto časom napríklad na 55°C. Možno máte systém ktorý riadi dokurovanie teplej vody termostatom ten vždy zapne ak teplota vody klesne pod nastavenú teplot to môže byť neefektívne vysvetlím napríklade.

Termostat vzopne nahrievanie práve keď sa večer dokúpete (klesne teplota vody v zásobníku pretože dotečie nová studená voda) lenže cez noc spíte a nahriata teplota klesá – zbytočne , potom termostat vzopne ohrievanie. Tu pomôže pridanie časovaču komfort ostatne zachovaný a € ušetrené.

Možno ste si už prečítali že ušetríte ak sa budete sprchovať miesto kúpania a znížite teplotu vody ano je to pravda. Ak žijete bez malých detí skúste studenú sprchu ušetríte a budete otužilejší (osobne vyskúšané boiler vypnutý).

Omnoho viac pomôže nastavenie správneho času ohrevu a zbavte sa zbytočného dohrevu.

Tiež pomôže zaizolovanie zásobníka a jeho rozvodov teplej vody a trubiek ktoré idú do boileru napríklad polyfoam.

Izolácia potrubia

Obehové čerpadlo pre úžitkovú teplú vodu (nemyslím pre kúrenie) skontrolujte či nebeží sústavne .Dajte ho na spínací časovač s ktorým dosiahnete vžd teplú vodu po otočení kohútika keď potrebujete.

Obehové čerpadlo pre teplú vodu

Umývačka práčka chladnička sušička

Myslím že čo sa týka sušičky tak vyberte s tepelným čerpadlom (kompresorom) aj ked sú drahšie pokial možno skúsiť využiť slnečné lúče miesto sušičky v od júna do októbra je to fajn.

Čo sa týka pračky otestujte zníženie teploty pri praní na Energia.sk je fajn článok ako šetriť v práčovni.

Umývačka tu by som písal už len to čo je na internete napríklad na šetri.sk sú tipy ako šetrí vodu a el. energiu umývačka.

Chladnička / Mraznička zbavte sa námrazy No Frost systém), resp. beznámrazovým systémom (Smart Frost systém), treba ju  odmrazovať čím odstránite námrazu z výparníka a zabránite vyššej spotrebe ak máte námrazu takto sa zvýši spotreba chladničky:

  • 1mm približne o 10%.
  • 3 mm o 30%.
  • Hrubá vrstva ľadu zvyšuje spotrebu o 80%

Viac na ako investovať je dobré vlákno o šetrení

Elektronika a Standby odber

Z elektroniky je sú top spotrebiče stolné PC,TV ,Routre a adaptére so „standby“ spotrebou.

  • Vymeňte stolný PC za kludne aj starší notebook, hlavne ak máte starší počítač PC s 500w zdrojom spotrebuje nasobne viac energie ako notebook hlavne na ňom robíte ľahkú prácu.Notebook spotrebuje 4x-5x energie menej, možete použiť aj starší notebook.

Router s malou spotrebou neodporúčam odpájať ak je spotreba pod 10W. No premerajte ho či je to skutočne tak.

Setobox a TV antény môže konzumovať energie omnoho viac napríklad 20W pri stand by odbere

TV mam tv od Samsungu a nameral som standby spotrebu okolo 20W ak by som celý rok mal ho mal len zapojení v siet by som minul zaplatim 29€

Dobrý článok o „stand-by“ spotrebe zistíte že tvorí podstatnú spotrebu aj malý odber ked ide stále sa na faktúre pekne naščíta

Tip zásuvka s vypínačom ja som zapojil na zásuvku s vypínačom – PC,monitor,tlačiareň,nabíjačku , vypínam keď ukončím robotu.

Pozor na wifi zásuvkové vypínače napríklad Sonoff , Tuya sú užitočné napríklad pre spínanie dôležitých zariadení alebo s vyšším odberom prúdu , výhodou je že majú časovač. Nevýhodou je že majú „odber“ pretože majú Wifi stále zapnutú výrobca pre Sonoff S20 Ewelink úvádza standby spotrebu 1W čo je vynikajúce hlavne aby Wifi vypínač nemal vyššiu spotrebu ako spotrebič.

Solárne panely sú skôr investícia tu je článok ktorý pojednáva o návratnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *