Ako vybrať správnu nabíjačku na elektrobicykel

Ako vybrať správnu nabíjačku na elektrobicykel

Ako vybrať správnu nabíjačku na elektrobicykel
Hodnotenie čitateľov

V článku sa dozviete dôležité info ako vybrať  vhodnú nabíjačku na elektrobicykel hoverboard a  aké sú rozdieli medzi nabíjačkami.

Nápis 36V nestačí nabíjačky bývajú rozdielne

Upozornenie:  ak zvolíte zlú nabíjačku môžete poškodiť (a poškodíte) akumulátor  preto je dobré venovať 2-3min infu nižšie ktoré pochopíte.

Aký je rozdiel medzi nabíjačkami ?

Sú nabíjačky na olovené batérie , li-ion batérie,lifepo4 batérie a ostatné (tie sú malo zastúpene nebudem sa nimi zaoberať  nimh,nicd). Problém je všetky tieto nabíjačky sú označené nominálnym napätím napr 24V,36V,48V a odlišujú dosť zásadne v nabíjacom napätí nižšie v článku tie odlišnosti ukážem v tabuľkách kde si môžete pozrieť nominálne napätie a nabíjacie napätie.

 

Nabíjačky pre Li-ion akumulátory

Nominálne napätie Nabíjacie napätie
24V 29.4V
36V 42V
48V 54.6V
  • Nabíjacie napätie (4.2V na jeden článok) je určené pre najčastejší počet článkov v sérii 24V-7s, 36V-10s, 48V-13s , počty článkov sa môžu líšiť v článku sa dozviete ako to správne určiť

Nabíjačky pre olovené akumulátory:

Nominálne napätie Nabíjacie napätie
24V 29.6V
36V 43.8V-44.4V
48V 58.4V
  • Pri hladaní nabíjačok pre olovené akumulátory sa riadte nabíjacím napätím čo udáva výrobca u svojeho akumulátoru. Napríklad 48V tvoria štyri 12V akumulátory v sérii  každý z týchto akumulátorov má nabíjacie napätie 13.8V-14,8V preto použijete nabíjačku okolo 58V.
  • Pozor gelové batérie majú nižšie nabíjacie napätie 13.8V/14.10V vyššie napätie im škodí (dochádza plynovateniu preto je lepšie použiť nabíjačku z nižším napätím)Veľa ludí robí chybu že zamiena uzavereté olovené batérie a AGM za gelové – vyzerajú rovnako no sú iné.

Nabíjačky LiFePo4 akumulátory

Jedna sa málo rozšírenú variantu lítiových akumulátorov

Nominálne napätie Nabíjacie napätie
24V 29.2V
36V 43.8V
48V 58.3V

Nabíjacie napätie pre Lifepo4 akumulátor je 3.65V na článok toto sú nabíjačky vhodné 8s,12s,16s.

Užitočné info ako určiť  typ batérie v elektrickom bicykli

  1. Pozrite vašu pôvodnú nabíjačku a teraz by som mal napísať :” a kúpte takú istú ” nuž len taká sa už nepredáva čo s tým ? Pozrite parametre a nápisy ak je tam li-ion tak bude pre lítiové akumulátory.
  2. Zmerajte multimetrom vystupné napätie na nabíjačke ale v 90% prípadov není multimeter a ani nabíjačka nejfunguje a preto kupujete novú. Ale ak by ste dokazali zmerať napätie tak máte info v článku akú nabíjačku kúpiť
  3.  Pozrite batériu ak nemáte nabíjačku , typ batérie dekujete podľa váhy – ťažké batérie sú olovenné vážia 8-18kg zaleží na tom kolko 12V blokov tam je (tak zistíte napätie napríklad 3 bloky = 36V)  – tie zistíte tak že kryt otvoríte .Li-ion batérie sú ľahšie 3-5kg a najčastejšie ich tvoria zbodované 18650 články alebo prizmatické články (strieborné sakle).
  4.  Štítok na batérii je ľahkou cestou (často neexistuje)
  5. Vyhľadajte podľa typu elektrobicykla na nete
  6. *Hoverboardy majú v 80% prípadoch 36V Li-Ion akumulátor ten istý čo elektrobicykle iba menšií preto vyberte 36V 2A Li-ion nabíjačku.
  7.  Napíšte komentár tu dole a nahrajte fotku ,skúsim pomôcť

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *