Stredový pohon Bafang BBS01 (evbike) skúsenosti

Stredový pohon Bafang BBS01 (evbike) skúsenosti

Stredový pohon Bafang BBS01 (evbike) skúsenosti
Hodnotenie čitateľov

Tak vynovil som svoj ebajk , kupil som stredový motor od Bafangu BBS01 sú snimi dobré skúsenosti  v článku popíšem svoje skúsenosti s pohonom klady zápory , hádam že niekomu pomôžu.

Prečo som kúpil Bafang stredový motor  ?

 1. Odchádzali špice už mi došli nervy , s hub motorom  mal som 8fun bpm aj Evbike stredový motor na oboch po 3 týždňoch odchádzali špice , asi jazdím divoko a batéria je vzadu , na sedlovom nosiči čo vyvíja páku na špice ..
 2. Dom kde bývam je na kopci , na veľkom kopci keď sa veziem autom zaraďujem 3jku a vidím jak cyklisti tlačia bicykel na kopec .. mimo veci nestavajte dom na kopci ale pekne bungalov na rovinke….
 3. Zvedavosť..

 

V ponuke sú 3 verzie tohto motoru ja som vybral BBS01:

 • BBS01  250-350W 36V(toto som kúpil)
 • BBS02  500-750W 48V
 • BBSHD 1000W  48V

Batéria je dôvod prečo som vybral práve verziu stredového pohonu BBS01 , ešte stále mám Lifepo4 36V batériu ktorá má stále veľmi dobrú kapacitu , kto by to povedal na šupu s ebayu kúpenú v roku 2013, Je mi ľúto ju odstaviť a kúpiť novú batériu.

BBS01 je najlacnejší z tých verzií takže aj to je dôvod prečo som kúpil práve túto verziu.

Ako doplnky som zvolil dislplej C965 o tom zrejme spravím článok kde popíšem vlastnosti a programovanie zatiaľ je tu tento článok.

Cieľ: pohodlná jazda , výjdenie silného kopcu.

1x1.trans Stredový pohon Bafang BBS01 (evbike) skúsenosti

Montáž stredového pohonu BBS01

V praxi je to tak že musíte dať  dole predošlý stred bicykla a nahodiť stredový pohon. Pôvovdné stedové zloženie išlo ťažko dole , ak je dobrá výbava nieje to problém, obtočiť závity a dať dole stredové zloženie.

Samotná montáž bafangu ,..ehm evbike stredového zloženia je fajn vlastne mi to prišlo jednoduchšie ako nahadzovanie HUB motoru.

Objednal som si takúto sadu na dotiahnutie pohonu (zišla sa mi):

1x1.trans Stredový pohon Bafang BBS01 (evbike) skúsenosti

Porovnaní s HUB motorom som nemusel centrovať kvoli brzdám, pri kotúčové brzdy som nemusel nijak dostavovať  ani nijako vložkovať motor všetko sa to ľahko zahryzlo v  65mm ráme .

Navyše som nemusel upratovať riadiacu jednotku , tá už je v motore , u HUB motoru som ju mal priamo s batériou.

Kabeláž bola OK konektory na displej , brzdové páčky, plynovú rukoväť  som ľahko zapojil , istý čas zaberie nahodenie kabeláže tak aby nezavadazala je dostatočne dlhá.

Jazda so stredovým pohonom- skúsenosti

Je to pohodička na rovine dosiahne celkom slušnú rýchlosť 40 km/z (bez pedálovania iba plynovou páčkou).

Stredový pohon BBS01 má 2 možnosti pridávania PAS tj asistovanie pri pedálovaní a Plynová rukoväť.

Rýchlosť a spotreba :

PAS ide do 25 km/h , zrejme je to brané ako legal mód

Plynová rukoväť  je  vlastne off-road mód a motor ide na maximum to je cca nad 40 km/h

Volenie rýchlostí je pohodlné dosť záleží na prevode , na strednom prevode mi jazda vyhovuje najviac netreba ani radiť 25km/h za hod je dostatočné. Na rovine pri trocha pedálovania nič nepapá (spotreba pod 100w) a elektrobicykel ide ultra ľahko.

Pri rýchlosti 25km/h v rovine je spotreba 130-180 watov (bez pedálovania).

V kopci si vie pošmáknuť ak dám páčku na plno a ľahký prevod tak papá 600w. Samozrejme vysoký odber vo watoch je aj na rovine ak chcem ísť rýchlo vtedy je to 500w keď sa rozkotúľa to je normálne.

Test v strmom stúpaní , pri Maduniciach je navezený kopec dobre vysoký a má iba jednu stranu zjazdnú , stúpanie neviem odhadnúť ale je dosť strmé tak že na konci mi dvihlo predné koleso a výstup som zastavil. Čo sa týka e-bike stredového pohonu aj BBS01  vie dobre zabrať  v strminách.

Ohrev motora keď vídem poriadny kopec kde musí  poriadne makať  kontinuálne 500w-600w  je teplý , porovnaní s HUB pohonom je to lepšie , lebo ten by taký kopec nevyšiel a  zohrial by sa tiež.

Hluk motora  

Motor je tichý , príde mi tichší než hub motor čo je dobre , vstrede bicykla nepúta pozornosť . Je tichý aj keď zaberá čakal som väčší zunkot.

Displej ovládanie počas jazdy

Treba trochu cviku , najčastejšie pozerám rýchlosť a odber, užitočné sú meranie v zdialenosti a celkové prejdené km momentálne (20.6.2018) mám celkovo najazdené nad 100 km čo je nič .. jazdím skoro každý deň kratšie trasy.

Displej ukazuje odber vo watoch je to super len škoda že neukazuje napätie na batérii , samozrejme je tam indikácia batérie v paličkách ale výpovedná hodnota je nízka , navyše keď po 30km prevažne vozenia (nie šlapania) ukazuje plnú batériu a to aj pri 500-600w záťaži. Budem to musieť otestovať.

Samotný displej je prehľadný a je dobre vidieť aj na slnku v noci má pekné modré LED podsvietenie.Zatial mám na ňom ochrannú fóliu od novoty trochu ho šanujem , na škodu by nebolo zohnať nejaké to ochranné sklo.

Tlačidlami zvyšujem / znižujem stupeň podpory elektropohonom zdá sa mi to dosti živé , musím sa naučiť kombinovať  prevod a stupeň podpory zatiaľ len objavujem. Pri znižovaní stupňa asistencie z  úrovne 2 na  úroveň 1 , prestáva elektrobicykel pomáhať úplne čo je chyba zrejme nejaký bug mal dodať jemnú silu a ono nič , po vypnutí a zapnutí to ide normálne a niekedy to ide normálne.  Nevadí to a možno niekde robím ja chybu.

Pedal assistent funguje viac menej dobre , odporúčam však aby ste ak môžte pridali do systému brzdy so snímačom , prečo ? lebo pri brzdení sa  má elektropohon ešte dobeh alebo zo zotrvačnosti pootočíte pedálovou kľukou a tým dáte motoru pokyn na pohyb. Takýto dobeh môže byť nebezpečný , ja som brzdy nemontoval pretože mám brzdy spojené s prehadzovačmi.

 Moje hodnotenie bafangu BBS01

Stredový pohon hodnotím kladne , za vyššiu cenu dostanete lepší systém ak jazdíte kopce jeto fajn systém ktorý umožňuje všetko nastaviť tak aby  bol systém efektívny a zároveň zóny pohodlia. BS01 môžem doporučiť .

Výhody:

 • Za hlavné výhody považujem ľahkú montáž (ak nerátam demontáž pôvodného stredového zloženia), Výkon ktorý pohon predvádza sa mi páči, treba mať napamäti že jazdím s 5 ročnou batériou (o nej niekedy nabudúce) ak budete kupovať batériu tak 13Ah a viac.
 • Ľahko škálovateľný výkon pomocou prevodov alebo stupňa podpory mi vyhovuje.
 • Netreba upratovať riadiacu jednotku na elektrobicykli tá je už v motory
 • Hlučnosť skoro žiadna ,pekne tichý elektromotor.
 • A ešte som zabudol na jednu očividnú vec motor je strede to znamená dobrú geometriu váhu motora 3.5 kg neriešim , keby mal aj 2x toľko mne by to nevadilo.

Nevýhody:

 • Nevýhody sú možno riešiteľné napríklad ten dobeh pri PAS pedálovaní.
 • Za nevýhodu považujem že pohon nejde bez displeja, niekto chce bicykel na jazdy kde sa predpokladá pád , jazda blatom, po teréne a pod , displej sa môže poškodiť  preto to považujem za nevýhodu (na nete som neoveroval hacky ako to spraviť bez displeja).
 • Keď už ukazuje aktuálny výkon mohli tam dať  aj  napätie je to lepšie ako paličky

 

Pri nákupe:

Ja som pri nákupe mal z jednodušený výber mal som už doma 36V lifepo4 baterku tak výber bol jednoduchý -BBS01 no ak rozmýšlate kúpiť elektrohon aj s baterkou máte je chrobák v hlave ,

Matematika nákupu :

Najlacnejšie vychádza BBS01 s 36V 13Ah akumulátorom

Aku 13Ah36V  380€ + sada 496€ + displej 50€ + doplnky 30€  = 956€

 

BBS02 48V  musí byť vykonovo fajn  dobrý na strminy a rýchlu jazdu off-road

Aku 13Ah48V 475€ +  BBS02 595€ + displej 50€ + doplnky 30€  = 1150€

 

BBSHD- 1000W je off-road pre ťažké terény na cesty to je luxus (obmedzenie do 25km/h) Aku 13Ah48V 475€ +  BBSHD 772€ + displej 50€ + doplnky 30€  = 1327€

Potom je ešte riešenie celý komplet  elektrobicykel s Maxdrive motorom (čo tiež veľmi dobrý motor

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *