november 2, 2015 8Fun stredový motor oprava hall

8Fun stredový motor oprava hall

Nedávno mesiac dozadu sa mi naskytla zatiaľ “netradičná” porucha na stredovom 8Fun motore. Užívateľ poruchu popísal tak že nejde a na displeji mu svieti error.

Chybu popísal tak že vletel do jarku aby sa vyhol psovi a ešte na tom došiel domo lenže kabeláž už bola načatá a pokrútená a to zaváňalo nejakým skratom v elektronike.

Pohľad na rozobratý 8fun

 

Moje tipy na chybu:

1 Vadná riadiaca jednotka , alebo dispej – ak je tam niečo odvalené tak sa síce zapne a ukáže nič nevýpovednú hodnotu error , to vie asi každý že je chyba keď elektrobicykel nejde….

2 Vadná batéria ak sa pri páde poškodil článok(y) tak síce hodnota napätia je dostatočná na zapnutie ale nie pre beh motoru čo by mohlo signalizovať error (batériu sme zmerali a 40V na 36 systéme je Ok navyše systém by mal ukazovať LOW batt.. )

3 Vadné hall senzory v motore nakoniec sa ukázalo že užívateľ mal skúsenosti a vymenil ich , takže som tipoval chybu tam – pozornosť som venoval hallom.

1 Preverenie či dáva RJ napätie 

To je prvý bod ktorým môžete začať preverte či sa na konektore pre hall senzory objaví napájacie napätie 5V (červený a čierny vodič) ak by nebolo tak chyba je v RJ a dalej sa už neoplatí pokračovať. Opravovať elektroniku na RJ ktorú vidím prvý krát si netrúfam ..Napätie bolo čiže ok

2 Preverte cestu

Ku každému hall idú tri vodiče resp na plošnom spoji od pre 8fung sú to tri cesty , plošný spoj je obojstranný tak mi chvilku trvalo zmapovať cesty lebo plietli sa z jednej strany na druhu no však napájanie dostal iba prvý hall  ostatné  nie to bolo veľmi divné ak by boli v skrate napätie by padlo na všetkých.Vyzeralo to na zlý spoj a aj tak bolo.

Halové vodiče Červený + čierny + 3 signálové vodiče a samozrejme hrubé napájanie do motoru

 

3 Zlý spoj

Spoje konektory sú najčastejšou chybou a príčinou chyby u elektrobikov. Spoj som aj 5x preveril cestu a pod … Po preletovaní fungovalo všetko ok.

PCB s motora s hall senzormi

 

Záver :

Síce chyba bola jednoduchá len “studený spoj” vyčenichať je ju docela problém ak by aspoň dispej ukázal “Hall error ” je to jasné  ale ak ukáže iba Error chyba môže byť vo všetkom od bŕzd ,plynovej páčky po spomínané hally.

Tri výstupné fázove vodiče z riadiacej jednotky do motoru

 

Ďaľšie zistenie je že RJ stredového 8funu nevie ísť bez hallov, (test z odpojenými hallmi) ich výmena može byť problém , vlastne zohnať hall sa podarilo z GME.sk vyberajte tie ktorých napájacie napätie je nižšie ako 5V ideál 3-4V ,nieje to nič špeciálne Hall spína rozpína pri zmene magnetického poľa , žiadne krivky nábehy, iba jednoduché ON-OFF.

 

Na záver tu je jednoduchy tester Hall sond

Uživateľovi Peťovi prajem veľa štastných  KM a nech sa mu vyhýbajú psy 🙂 .. možno táto zlá skúsenosť niekomu pomôže.

Tu je galéria na pokochanie:

 

 

2 thoughts on “8Fun stredový motor oprava hall

  1. Dobrý deň.
    Elektrobicykel Lofty 250W/36V.
    na panely svieti LOW, HALF aj HIGH.
    motor len cvakne a nejde, baterka nabitá 40V.
    spínače na brzdách OK. napájacie napätie na HALL, 4,33V pri odpojenom konektore 5,03V. riadiaca jednotka Eiesen. Neviete poradiť, Dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *