Dobíjíte i po krátké vyjížďce?

Domov Diskusné Fóra Diskusné fórum pre svet elektro-pohonov Batérie a nabíjačky Dobíjíte i po krátké vyjížďce?

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 52 )
  • Autor
    Príspevky
  • #5830
    Robikl
    Účastník (Participant)

    Prvně bych řekl, že já dobíjím po každé vyjížďce, byť krátké, ale přemýšlím, jestli činím dobře. Totiž tady jdou proti sobě dva pohledy na věc. Pohled prvý: Pro životnost je lépe více menších nabíjecích cyklů než méně větších. Ovšem pohled druhý je, že pokud nabíjím pokaždé tedy i třeba po krátké vyjížďce, tak tím udržuji baterii delší dobu nabitou na 100% (přeci jen daleko delší dobu je kolo zaparkované než v činnosti), což pro její životnost patrně není dobře. Takže teď babo raď (se říká u nás a snad i na Slovensku :)), které z hledisek je vlastně důležitější? Samozřejmě ideální by bylo, aby na nabíječce byla možnost nabití na 80%, což by pro většinu jízdy stačilo, jenže potom by se po čase články rozešly, protože balancování je vesměs na plném napětí.

    #5835
    bob
    Účastník (Participant)

    To se týká jen dlouhodobého skladování v nečinnosti více jak půl roku.
    Pokud je máš nabité dva tři měsíce na plno tak nehrozí žádná újma na kvalitě ani životnosti.
    Mé lipolky byly 5 měs. skladovány plně nabité a i po roku jsou ve stoprocentní kondici.
    Byl to podle všeho dobrý kup jelikož 30Ah kapacity s odběrem 25C za 12 tis zde nekoupíš.
    Zatím to vypadá že přežijí i třetí (příští rok) sezonu bez známky opotřebení.
    Poté je zlikviduji a koupím nové.

    #5836
    LuboN
    Účastník (Participant)

    Tak pokiaľ si vybehnem do obchodu a vybijem batériu zo 100% na 88%, nevidím zmyslel ju nabíjať. Ak potom znovu pôjdem len do obchodu, nič sa nedeje a môžem to zopakovať aj 3-tí raz, v batérii bude stále dosť… Ak následne budem chcieť ísť na dlhší výlet, batériu si dobijem podľa potreby. Pointa bude v tom udržiavať batériu v oblasti, kde najmenej starne, to znamená nevybíjať hlboko a nenabíjať vždy hneď na 100%, najmä ak nie je predpoklad že ju hneď budem plne nabitú potrebovať… Pre správnu činnosť BMS je potrebné nabíjať na 100%, a od kvality článkov závisí, či to treba zakaždým alebo len občas. Ak majú články výborný súbeh, bude stačiť nabiť doplna len raz za čas. Toto celé je vlastne výhoda aj nevýhoda kúpených batérií s BMS, síce sa akože o nič starať nemusím, ale na druhej strane mi to neumožňuje používať batériu optimálnym spôsobom… Minimálne by bolo fajn mať prístup k BMS a premerať si občas súbeh článkov. Na základe toho viem, či treba balancovať častejšie alebo nie.
    Ja používam LiPo, nemám žiadne BMS ale viem, že články mi idú s dobrým súbehom. Raz za čas skontrolujem či je všetko OK, zatiaľ vždy bolo. Nakoľko môžem nabíjať dosť rýchlo, po návrate domov nabíjam tak na 60-70% a zvyšok až pred ďalšou jazdou (ak to je vôbec potrebné – na pár km niekam na otočku určite nenabíjam). Ak nejdem na skutočne dlhú cestu, nenabíjam na 100%, ale len 80-90 podľa potreby. Elektródy v batérii sú namáhané a vznikajú v nich poškodenia pri napätiach pod a nad určitú úroveň. Čím menej času trávi batéria za týmito hranicami a čím plytšie ich prekračuje, tým menej sa opotrebováva a bude schopná počas svojej životnosti uchovať a odovzdať viac energie. To samozrejme platí, ak batéria neodíde na starobu, ale správne používanie a skladovanie má určitý vplyv aj na starnutie.

    #5840
    zmobilu
    Účastník (Participant)

    Nabijam kazdy vecer.
    Jazdim bikom do prace. Z prace niekedy i na dlhsie vylety. Cez vikend vzdy vylety.
    Baterka je original z evbike teda s bms.
    Zatial po 4200km nevidim ubytok…

    #5843
    Robikl
    Účastník (Participant)

    Mně jde hlavně o to, jaký z těch principů (nabití na 100% znamená menší životnost, méně hlubších cyklů znamená menší životnost) je důležitější. Tak nějak mám pocit, že u Li-pol je důležitější ten první princip. Tedy soudě dle modelářů, kteří vážně nabíjí jen částečně a pak na 100% až před startem. Dále mám pocit, že u Li-Ion je důležitější hledisko hloubky cyklů. To zase usuzuji podle toho, že se to obecně u elektrokola doporučuje dobíjet vždy. Asi zcela dokonalé by bylo pro Li-Ion dobíjet po návratu vždy jen na 80% a v případě delší cesty před startem na 100%. Jenže štvou mě výrobci nabíječek a BMS. Nabíječky jsou dělané na 100% a není tam možnost vybrat si třeba dobití na 80%. Divím se, že ani renomovaní výrobci jako třeba Bosch nebo BionX tuhle možnost nemají. Zase z toho usuzuji, že u Li-Ion (LiMn) hledisko stárnutí při plném napětí není tak dramatické. Jaké články vůbec dává Bosch a jaké BionX? Neví někdo?

    bob: Jenže když si spočítáme čistý čas provozování kola, tak vyjde že nejméně 10 měsíců to kolo za rok čeká zaparkované a u většiny lidí asi i plně nabité. Já si myslím, že se počítá každý okamžik, protože chemické procesy tam běží. Ale samozřejmě ber mě v tomhle jako teoretika, co věří, převažujícím informacím.

    • Táto odpoveď bola upravená pred 9 years, 6 months používateľom Robikl.
    #5846
    bob
    Účastník (Participant)

    Robikl, pokud nebudeš dokončovat řádně nabíjecí cyklus tak si piš že budeš mít u lipolek značně rozhozeny články. Totéž platí u všech baterií s BMS jelikož balancování se dokončuje téměř na samý závěr nabíjení.
    To nabíjení na 80% bez balancování moc košér není.
    Nesrovnával bych modeláře s elektrokolisty, ti jedou v jinych odběrových číslech a bateri značně huntují.
    I z důvodů chemických procesů stejně baterka lipol, li-on značně zestárne za tři roky.
    Někdo si tu vycucal z prstu nesmyslné poučky a pravidla a další se toho chytají.
    Mně ukázala praxe úplně něco jiného.
    Po 5 měsícich nečiností a plně nabitá je 12Ah lipolka v super kondici a vyjedu z ní plnych 12Ah s poklesem napětí na 35,5V kdy už to dál neždímám. Vypadá to ovšem že by dala o 1-1,5Ah více při poklesu na hraničních 33V. přitom jsou deklarovány jako 4Ahx3 packy.
    Mimo test z ní beru jen 10-11Ah při poklesu napětí na 36-36,5V Nabijím na 41,8V.
    Li-onku nabíjím na plných 42V. Ta má BMS a pokud bych to ukončil dříve pak by články nebyly plně vybalancované.

    #5848
    Robikl
    Účastník (Participant)

    bob:
    Jenže zdá se, že rychlost chemických procesů závisí na teplotě a na výši nabíjecího napětí. Proč jinak by Tesla S měla možnost dobíjet na 80%. Tam si myslím, že nikdo nepočítá s tím, že by musel baterku měnit už po 3 letech.

    #5850
    bob
    Účastník (Participant)

    U tesly to bude jistě o jiné kvalitě než valí nám na elektrokola:-)

    #5851
    LuboN
    Účastník (Participant)

    Robikl, pri cene batérie Tesly S si dá svedomitý výrobca a rozumný zákazník záležeť na tom, aby tá batéria vydržala slúžiť čo najdlhšie. A preto je tam tá možnosť nabíjať na 80%. (Dokonca som niekde čítal že niektoré drahé notebooky tiež majú možnosť nastaviť hranicu nabíjania batérie na menej než 100%.) Na nás sa ale kašle, nech to chcípne a kúp si novú… S takýmto prístupom to ale pri tak drahých veciach už nejde, určite by to ľudí nasralo a odradilo a tak si na to aj výrobca dáva bacha.
    Bob, trochu som nad tým premýšľal, a zvážil niektoré fakty. Je celkom možné, že po pol roku batéria nabitá na 100% vykazuje stále plnú kapacitu, ale z viacerých zdrojov aj z praxe mám informáciu, že veľký problém je zvyšovanie vnútorného odporu článkov. Pri odberoch ktoré máš na bicykli sa to zatiaľ nemusí prejaviť (nakoľko články sú stavané na ďaleko väčšie odbery), ale práve po tých 3 rokoch to môže dospieť do štádia kedy to spustí degradačnú lavínu (a preto sa to u modelárov prejaví skôr). To že zatiaľ nevidíš žiadne poškodenie ešte neznamená, že žiadne nenastalo. Po troch rokoch skonštatuješ že batéria „pošla na starobu“ a Tvoja teória bude vyzerať OK. Ale či je to naozaj tak, je otázne. Kto z nás dvoch je bližšie k pravde potvrdí len praktická skúsenosť a testy a bude to nejaký ten čas trvať. Dovtedy by som vychádzal z toho že každý z nás má kus pravdy a že je dobré zvážiť jednu aj druhú teóriu. Moje články používam necelý rok, takže najskôr za 2 roky uvidíme, či moje „šetrné“ používanie a skladovanie články ochráni alebo nie. Nakoľko mňa tento spôsob používania nijak neobmedzuje ani nezaťažuje, plánujem v ňom pokračovať.
    Čo sa balancovania týka, kvalitné články sa v napätiach rozchádzajú pri cyklovaní minimálne, opak možno očakávať pri čínskych šmejdoch. Ak viem že moje články sú kvalitné a zdravé, nemusím sa báť keď ich nabijem na 100% (a tým aj vybalancujem) len raz za čas. Nakoľko na trhu má prevažný podiel tá čína, prípadne niečo obdobnej kvality (lebo všetci to chcú lacno), neprekvapuje ma že je u väčšiny výrobkov odporúčané nabíjanie zakaždým na 100%.
    Ešte ma napadla jedna drobnosť, nie zanedbateľná, keďže používaš modelárske LiPo, ako máš doriešenú kompresiu článkov? Všetky druhy prizmatických článkov pre dobrú životnosť vyžadujú kompresiu (tá zmršťovačka v ktorej je pack zabalený tú funkciu ani zďaleka neplní).

    #5854
    bob
    Účastník (Participant)

    Mám to v obale z tvrzeného plystyrenu a omotáno sklolaminátovou páskou, tak že pres je dostastečný. zatím mně prošlo rukama za těsh skoro 5 let dost velké množství baterií.
    A i když jsem se od začátku k nim choval podle zde proklamovaných pravidel žádná nepřežila 3 roky, něktéré se poroučely i po 100 cyklech.
    K čemu je mně po třech létech 10Ah baterie která už dá stěží 6Ah?
    Ani tá poslední lionka z linergy nevydržela více jak dva roky. Po dvou létech měla pokles kapacity z 18,9Ah na pouhých 9Ah. Prostě šmejd, a to měla jen 152 cyklů.
    U všech li-onek jsem už po roku provozu zaznamenal pokles kapacity i přes opečování.
    Nyní u lipolek po roku není pokles žádný, naopak pomalu se divím že z nich dostanu více jako když byly nové:-)
    Pokud vydrží ještě dva roky budu spokojen, pak je vyhodím a koupím nové.
    Ono totiž nabit je po přijezdu z výletu jen na 80% je pro mně krajně nevhodné když druhý den ráno vyjíždím. To bych opravdu 4 kusy bateri nabíjel půl dne:-)
    Daleko horší je nechat několik dní vybitou baterií než plně nabitou.

    #5855
    LuboN
    Účastník (Participant)

    S tými Li-Ion ma to veľmi neprekvapuje, minimum výrobcov používa skutočne kvalitné a vhodné články, a ak aj áno, tak sú prúdovo dimenzované na LTT. Modelárska LiPo má o rád vyšší vybíjací prúd než je z nej na bežnom ebiku odoberané, taktiež nabíjací prúd zvláda podstatne vyšší než dávajú bežné nabíjačky a tak je vlastne extrémne predimenzovaná. To má veľmi veľký vplyv na životnosť, lebo nedostatočne dimenzované články sa hrejú, ich mizerný vnútorný odpor ešte viac rastie, kapacita klesá a to je cesta do skazy.
    Videl som kopec packov od rôznych výrobcov, a aj tí kvalitní, značkoví a drahí tam kľudne uvedú maximálny prúd z datasheetu výrobcu článkov. Ak to zákazník zoberie ako „zdravú“ hranicu pre bežné používanie, nie je sa čo čudovať že kapacita ide dolu a batéria dlho nevydrží. Ja pri výpočtoch s 18650-kami beriem polovicu maximálneho trvalého vybíjacieho prúdu z datasheetu ako špičkovú hodnotu pre daný pack a pre dlhodobú alebo priemernú záťaž počítam so štvrtinou. A to je ešte stále poddimenzované oproti packu zloženému z modelárskych LiPo.
    Ak by si prešiel kompletne na LiPo a mal k tomu dosť výkonnú nabíjačku, nabitie jedného packu z 80% na 100% môže zabrať kľudne iba nejakých 10 minút. Keby som mal 3 hodiny pred cestou dobíjať tiež by som to musel robiť ako Ty.
    Inak včera som dal dlhší výlet (101km), a keby som nepoužíval regen tak domov nedojdem. Nakoľko mám len 10Ah/14s, šiel som skôr na spotrebu (5,95Wh/km) a minul som 11,35Ah. Regen bol 2,36Ah (23%). Väčšia časť cesty mala malé stúpania/klesania, inak by som sa pri celkových prekonaných vyše 1600m výškových dostal aj na dvojnásobok.

    #5856
    autofelicia
    Účastník (Participant)

    Ja nabijam clanky len na 90% kapacity co mi dava na clanok LIPOL 4,15V. Pri tomto nabijani sa ani netreba balancer lebo sa nerozchadzaju ked tak len 0,02V. Tak ich necham kludne aj dva tyzdne nabite. Ak idem niekde daleko tak kludne nabijem vecer pred tym alebo tesne pred tym na 100%. Urcite najhorsie ale je ich vybijat na ich danu kapacitu. Vtedy sa clanky zacnu uplne rozchadzat a to nie je dobre. ja z 12Ah vybijem tam max 9Ah a dobijam. Tak ako sa tu pisalo nenechavat clanky vybite. No a ako dlho vydrzia to nevie nikto. Vekom starnu ci chceme ci nie a kapacita odchadza. Som zvedavy ako dlho vydrzia moje Multistary. Ak to bude tri roky a najazdim cca 5000km budem rad 🙂

    #5857
    LuboN
    Účastník (Participant)

    Autofelicia, je to tak ako píšeš, ak sa nenabíja na 100,00% netreba ani balancovať (len občas skontrolovať, balancujem tak 2x do roka), vybíjať sa odporúča ideálne po 3,6-3,7V, pod 3,5V to už celkom ukrajuje zo životnosti. Aj tak je tam už iba pár % kapacity. Zriedkavo sa mi podarí vybiť baterku pod 3,7V – zatiaľ to vždy bolo tak trochu zámerne pre overenie kapacity a súbehu článkov.

    #5858
    bob
    Účastník (Participant)

    Pánové ja jsem psal o bateriích s BMS ty je nutné nabíjet naplno jinak nejsou vybalancovány. Měl jsem zkusmo i na lipolkách BMSko a stálo to za prd. Články byly více rozhozeny než jsou nyní bez balanceru.
    Mám zkušenost že když více baterii (lipol) vybiju články jsou lépe srovnané.
    Dělám to ale jen výjměčně víceméně jen testovaním.
    Končím s odběrem při napětí 35,5V a po chvíli to naroste na 36,5V tak že je to v pořádku.
    Občasné vybití pod 34V vůbec nevadí tak že zase to nepřehánějte.
    K čemu bych si kupoval baterií s kapacitou 15Ah a sosal z ní jen třeba 11-12Ah?
    Klidně jedu na 14-15Ah při poklesu napětí 35,5V. Jistě že pokud to táhnu hodně do kopců tak to je jen nějakých 12Ah více z toho nedostanu.
    Já za tři roky najedu tak 12-13 tis. km.

    #5877
    Robikl
    Účastník (Participant)

    Shrnu závěry, které jsem sám pro sebe učinil. Samozřejmě nemusí s nimi každý souhlasit.

    1) Pokud zrovna nejedu, tak baterka bude udržována ideálně v rozmezí 50 až 80% a samozřejmě v chladu, takže ideál 15°C max. 20°C. (50 až 80 proto, že to je šetrné pro baterku a přitom ještě moc nechybí pro případné dobití na vyšší hodnotu těsně před jízdou.)
    2) Pokud jedu malou vyjížďku tak stačí vyjet s baterkou nabitou na 80%.
    3) Pokud jedu daleko, tak pro maximální dojezd nutno dobít na 100%. (Což je stejně nutno jednou za čas pro vybalancování článků.)

    Jedinou nevýhodou tohoto přístupu je, že je to proti mým několikaletým návykům a je to trošku náročnější. Jen u LiFePo4 na to budu dále kašlat. Ty jsou poměrně stabilní, tedy stránkou podstatně pomaleji než další typy lithiových baterií. Ale nová baterie od Šikuly dostane už lepší péči. 🙂

    • Táto odpoveď bola upravená pred 9 years, 6 months používateľom Robikl.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 52 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.