Vďaka Klotasovi, ktorý poskytol materiál na tento príspevok, sa môžeme pozrieť ako to vyzerá, keď sa LiPo napaprčí a oduje 🙂 Keďže by inak zánovných LiPoliek bola škoda, rozhodol som sa dať im novú šancu, nakoľko poškodených článkov v nich nie je veľa a tie ostatné s najväčšou pravdepodobnosťou ešte pekne poslúžia. Všetky packy sú 6s/30C/5200mAh.
Prvý pack má jeden krajný článok nafúknutý, meranie ukazuje že nič neukazuje 🙂 Na nabíjanie nereaguje, má vnútorný skrat, takže nie je čo riešiť, preč s ním:
Ďalší pack je tvrdší oriešok, meranie ukazuje že vadný je druhý článok z kraja, takže bude treba rozoberať viac. Inak najťažšie je odlepiť dva susedné články od seba, ide to len s pomocou riedidla a dávky trpezlivosti, použili tam celkom schopnú obojstrannú lepiacu pásku. Našťastie jej dali len taký užší pás takže nie je zlepená celá plocha článkov.
Super práce! Takže vysoký proud nejen že snižuje životnost a kapacitu, ale může totálně odpravit článek. To jsou věci. A proč že se to musí dát do ledničky?
Robikl, niekedy nízka teplota pomôže „skondenzovať“ a vstrebať vzniknuté plyny, minimálne je to to najjednoduchšie čo sa dá vyskúšať. Niekedy sa plyny vstrebú aj po nabití, alebo po pár cykloch. Zrejme bude záležať aj od príčiny nafúknutia, prebitie asi bude produkovať iné plyny ako preťaženie prúdom. Pack som už vybral, ale vyzerá že moc mu to nepomohlo, takže na rade je asi vypustenie plynov von. To si ale najprv vyskúšam na tých dvoch úplne vadných nafúknutých článkoch.
Dano1, áno tak prišli, a vzhľadom na to že nie sú OK a šli poštou, je to tak dobre, vybité lipolky totiž nevybuchujú a nehoria. Keby som náhodou nejaké niekomu posielal tiež by som ich predtým vybil (možno nie až tak, ale viac ako 3,7 by som neriskoval. Inak už som ich všetky dobil na 3,7 aby neboli moc nízko, ale nakoľko s nimi stále manipulujem viac by som ich teraz nenabíjal.
Dano1, neviem ako boli používané a ako hlboko boli vybíjané, je jasné že zažili škaredé veci, inak by sa nenafúkli. Tiež sa mi ich napätie zdalo malé, preto som ich dobil aspoň na 3,7V. Avšak nakoľko šli poštou, bol by hazard ich nechať nabité. Kým s nimi budem manipulovať musia ostať na nižšom napätí, riskovať požiar/úraz nechcem.
Vybití na 3,4V na článek není žádné hluboké vybití ale docela běžná provozní hodnota.
Zle je když se to vymlátí pod 3V na článek.
Přepravní napětí poštou a čímkoliv jiným je v pohodě 3,8V na čl., není třeba z toho dělat kovbojku. 🙂
Bob, v podstate máš pravdu, akurát že tieto lipolky sú poškodené a tým pádom rizikové, a preto je vhodné ich prepravovať takmer vybité. Nové, zdravé články sa samozrejme bežne skladujú a prepravujú v rozmedzí 3,8-3,9V. Z hľadiska dlhovekosti je ideálne vybíjanie končiť okolo 3,7V/článok (inak pod touto hodnotou je už minimum kapacity), a pokiaľ možno zbytočne neklesať pod 3,5V. Vybitie na 3V článok síce vyslovene nezničí, ale už mu ani moc neprospieva.
Autor
Príspevky
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 46 )