9 novembra, 2020 AKO prirobiť na štvorkolku  stopku (štart) na diaľkové ovládanie

AKO prirobiť na štvorkolku stopku (štart) na diaľkové ovládanie

Jednoduchý návod s modulom na diaľkové ovládanie ktorým môžete zapnúť vypnúť to čo treba. Prečo ? lebo bezpečnosť – malý jazdec vybehne so svojou mašinkou na cestu a vrátiť čas už nejde.

Takže lepšie je prirobiť k štvorkolke autíčku alebo kolobežke vypínač na dialkové ovládanie ktorým mašinku odstavíte predtým než bude neskoro. V tomto krátkom článku sa dočítate ako na to:

Odporúčam tento modul XTR relé na dialkové ovládanie sú tam dve verzie s jedným tlačidlom alebo s dvomi A,B tlačidlami obe verzie fungujú.

Budete potrebovať:

  • Modul relé
  • Multimeter na zistenie 12V napätia polarity a prepípavanie spojov (dá sa to spraviť aj bez neho)
  • Kliešte (cvakačky) a skrutkovač

Princíp a postup

Prerušíte precvaknete vodič ktorý ide do „zapalovania“ tj , vodič ktorý aktivuje riadiacu jednotku – ten preženiete cez relé kontakty a relé pokial rozpojí tento vodič zariadenie sa vypne napríklad štvorkolka ostane stáť.

Neodporúčam prerušovať silové káble z batérie alebo motora pretože tam ide veľký prúd a relé by časom osmahol a prestali by kontakty dobre spínať (aj táto možnosť funguje ale použite len v prípade že si neviete rady najsť spínanie).

schéma ako zapojiť relé na dialkové ovladanie
Dialkové relé sa napája na prerušený vodič zo spínania

Vodič prerušíte a zapojíte do relé výstupu podla schémy , napájanie je zapojené jednu batériu z troch.

Ako nájsť vypínač ? v jednoduchom prípade nájdete vypínač na vozítku a pozrete kde ide idú káble. Horšie je ak vozítko nemá vypínač , skúste pozrieť k riadiacej jednotke:

  1. Do napájacieho konektoru riadiacej jednotky idú tri vodiče hrubý červený + hrubý čierny – a tenký nejakej farby (napríklad oranžový alebo červený) tak ten tenký vodič rozdelte a prežente cez relé podľa schémy.
  2. Skúste brzdy ak riadiaca jednotka podporuje vypnutie motora stlačením brzd tak pripojte k nim relé – ak relé vzopne je to akoby stlačil brzdu a štvorkolku vypne
  3. Ak nič také neni tak to relé umiestnite radšej na káble od motora ako od batérie aj keď všetky hore spomenuté možnosti sú lepšie.

Napájanie pre modul relé je 12V a štvorkolky bývajú 12V,24V,36V,48V tu sa hodí multimeter pretože je tu hneď niekolko tipov kde 12V napätie nájdete.

Menič dosť štvorkoliek má menič na 12V s ktorým napájajú osvetlenie klaksón a podobne, má menšie rozmery ako riadiaca jednotka.

12V výstup na riadiacej jednotke multimetrom nájsť kde dáva riadiaca jednotka +-12V.

Napájanie z batérie dosť týchto elektro autíčok a štvorkolok používajú olovenné batérie tz. že pre 36V sú zapojené tri 12V Aku bloky do série z jedného článku batérie tiež funguje len ten blok bude trošku viac vybíjaní a to môže rozhodiť napätia lepšie možnosti napájania sú popísané hore.

To je asi všetko ak sa chcete niečo spýtať zanechajte mi komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.