Uverejnené Vložiť komentár

Teslova mladosť

 

Vo veku desiatich rokov som vstúpil na reálne gymnázium , novú a veľmi dobre vybavenú inštitúciu . Vo fyzikálnom kabinete boli rôzne modely klasických vedeckých prístrojov , elektrických i mechanických . Demonštrácie a experimenty , čas od času vykonávané našimi učiteľmi , ma fascinovali a nepochybne boli mocným podnetom pre moje vynaliezanie .

Tiež som vášnivo miloval matematiku a často som zožal profesorovmu pochvalu za rýchle výpočty “ z hlavy “ . Bolo to vďaka mojej nadobudnutej schopnosti vizualizácie čísel a vykonávanie operácií s nimi , nie obvyklým intuitívnym spôsobom , ale ako v skutočnosti . Do určitého stupňa zložitosti bolo pre mňa absolútne jedno , či som písal číslice na tabuľu , alebo si ich vyvolával v mentálnych víziách . Ale kreslenie “ od ruky “ , ktorému bolo venované mnoho hodín výučby , bolo pre mňa ťažkosťou , ktorú som nemohol zniesť . Bolo to pozoruhodné , pretože väčšina členov našej rodiny v tom vynikala . Možno bola táto averzia spôsobená záľubou , ktorú som našiel v nerušenom premýšľaní . Nebyť niekoľkých výnimočne hlúpych chlapcov , ktorí nevedeli vôbec nič , boli by moje výsledky najhoršie .

Toto bol však vážny handicap , pretože v existujúcom vzdelávacom režime bolo kreslenie povinné , a tento nedostatok hrozil zničiť celú moju životnú dráhu a môj otec mal značné problémy dostať ma z jednej triedy do ďalšej .

V druhom roku na tejto inštitúcií ma posadla myšlienka vyvolania trvalého pohybu neustálym tlakom vzduchu . Príhoda s hasičskou striekačkou , o ktorú som už rozprával , rozohnila moju mladistvú predstavivosť a vštepila mi dojem o neobmedzených možností vákua . Horúčkovito som túžil využiť túto nevyčerpateľnú energiu , ale po dlhú dobu som tápal v tme . Nakoniec však moje úsilie vykryštalizovalo vo vynález , ktorý mal byť schopný dosiahnuť to o čo sa žiadny iný smrteľník nepokúsil . Predstavte si voľne otočný valec , uložený vo dvoch ložiskách a čiastočne obklopený nádržkou , do ktorej valec tesne zapadá . Otvorená strana nádržky je rozdelená prepážkou ( v pozdĺžnej osi valca – pp ) , takže valcový segment nádržku delí na dve časti , navzájom vzduchotesne oddelené pohyblivým spojom . Z jednej časti je vyčerpaný vzduch a je raz pre vždy uzavretá , druhá časť zostane otvorená ; výsledkom bude večný pohyb valca . Aspoň som si to myslel .

Kniha o teslovi zadarmo možeš si ju stiahnuť

Skonštruoval som drevený model a zalícoval všetko s nekonečnou starostlivosťou , a keď som k jednej strane pripojil pumpu a skutočne pozoroval , že valec mal tendenciu rotovať , šalel som radosťou . Jednou z vecí , už som chcel uskutočniť , bolo lietanie , hoci ma stále odrádzala spomienka na škaredý pád , keď som s dáždnikom skočil z vŕšku budovy . Každý deň som sa v duchu premiestňoval vzduchom do vzdialených oblastí , ale netušil som , ako to uskutočniť . Teraz som mal niečo konkrétne , lietajúci stroj , ktorý nemal nič viac než rotujúci hriadeľ , mávajúce krídla – a vákuum čoby zdroj neobmedzené energie ! Od tej doby som robil svoje vzdušné výlety vo vozidle s takým komfortom a luxusom , aký by sa hodil ku kráľovi Šalamúnovi . Trvalo roky kým som pochopil , že atmosférický tlak pôsobí kolmo na povrch valca , a že mierna tendencia k rotácii , ktorú som pozoroval , bola spôsobená únikom vzduchu ! Hoci som si túto skutočnosť uvedomoval postupne , spôsobila mi bolestivý šok .

Sotva som dokončil školskú dochádzku na reálnom gymnáziu , premohla ma nebezpečná choroba , alebo skôr tucty chorôb a moja fyzická kondícia bola tak zúfalá , že mi lekári nedávali žiadnu nádej . V tomto období mi bolo dovolené pravidelne čítať a získavať knihy z verejnej knižnice . Bola zanedbaná , a tak mi bola zverená klasifikácia diel a príprava katalógov .

nikola tesla objavuje

Jedného dňa sa mi do rúk dostalo niekoľko zväzkov novej literatúry , ktorá sa líšila od všetkého , čo som kedy predtým čítal . Tieto knihy ma tak upútali , že som úplne zabudol na svoj ​​beznádejný stav . Boli to ranné práce Marka Twaina a im môžem ďakovať za zázračné uzdravenie , ktoré nasledovalo . O dvadsaťpäť rokov neskôr , keď som sa s pánom Clementsem stretol a spriatelili sme sa , rozprával som mu o tom as potešením som pozoroval , ako sa tento veľký muž smial , až sa mu po lícach kotúľali slzy .

Má štúdiá pokračovala na vyššom reálnom gymnáziu v chorvátskom Carlstadte , kde bývala jedna z mojich tiet . Bola to distingvovaná dáma , žena plukovníka , starého bojovníka , ktorý sa zúčastnil mnohých bitiek . Nikdy nezabudnem na tri roky strávené v ich dome . Žiadna pevnosť v dobe vojny nebola pod tuhšie disciplínou . Kŕmili ma ako kanárika . Všetko jedlo bolo najvyššej kvality a vždy výborne pripravené , ale porcie boli nepatrné . Plátky šunky narezanej mojou tetou boli tenké ako list papiera . Keď mi plukovník chcel dať na tanier niečo väčšieho, zadržala ho a rozčúlene mu povedala : “ Buď opatrný ! Niko je veľmi vyberavý . “

Mal som neukojiteľnú chuť k jedlu a trpel som ako Tantalus .

Ale žil som v atmosfére vycibrenosti a umeleckého vkusu , úplne neobvyklé v tej dobe a spoločenských pomeroch . Krajina bola nížinatá a močaristá a malária ma nevynechala , napriek obrovskému množstvo chinínu , ktoré som konzumoval . Občas sa zdvihla hladina rieky a vyhnala armádu krýs do domov , kde zožrali všetko , dokonca aj zväzky pálivej papriky.Týto škodcovia boli pre mňa vítaným rozptýlením . Oslaboval som ich rady všetkými prostriedkami , čo mi v spoločnosti vynieslo nezávideniahodnú prezývku “ potkaniar „ . Nakoniec však som gymnázium dokončil , moja núdza skončila a ja dostal maturitné vysvedčenie , čo ma priviedlo na životnú križovatku .

Počas týchto rokov rodičia nikdy nezakolísali v rozhodnutí , nechať ma vysvätiť na duchovného , ale len myšlienka na to ma napĺňala hrôzou . Stále viac som sa zaujímal o elektrinu , za povzbudzujúceho vplyvu môjho profesora fyziky , geniálneho muža , ktorý nám často demonštroval fyzikálne zákony pomocou prístrojov , ktoré sám vynašiel . Medzi nimi si pamätám na prístroj v tvare voľne otočnej banky potiahnuté staniolom , ktorá sa začala rýchlo otáčať , keď bola pripojená ku stroju vyrábajúcemu statickú elektrinu . Nedokážem popísať , čo a ako intenzívne som cítil , keď som bol svedkom demonštrácií týchto záhadných fenoménov . Každý dojem vyvolával v mojej mysli tisíckami odoziev .

Chcel som vedieť viac o tejto podivuhodnej sile ; túžil som experimentovať a bádať as boľavým srdcom som rezignoval pred nevyhnutným . Práve keď som sa chystal na dlhú cestu domov , dostal som list , v ktorom ma otec žiadal, aby som sa zúčastnil honu . Bolo to čudné želanie , pretože vždy horlil proti tomuto športu . Ale o niekoľko dní neskôr som sa dozvedel , že v tejto oblasti vyčíňa cholera , a tak som sa napriek želaniu rodičov vrátil do Gospica . Je neuveriteľné , ako absolútne nevedomí boli ľudia , pokiaľ ide o príčiny katastrofy , postihujúce krajine v intervaloch pätnástich až dvadsiatich rokov . Domnievali sa , že smrteľná choroba je prenášaná vzduchom a preto ho napĺňali štipľavým zápachom dymu . Medzitým ďalej pili zamorenú vodu a umierali po tuctoch . Ja túto hroznú chorobu dostal hneď prvý deň po svojom príchode a hoci som prežil najhoršiu krízu , bol som po deväť mesiacov pripútaný na lôžko a ťažko som bol schopný sa pohnúť . Moja energia bola úplne vyčerpaná a druhýkrát som sa ocitol na prahu smrti .

Pri jednej krízy , o ktorej sa predpokladalo , že bude posledná , sa do miestnosti vrútil otec . Dodnes vidím jeho bledú tvár , keď sa ma ukľudňujúcim tónom pokúšal povzbudiť . “ Možno , “ povedal som , “ by sa mi uľavilo , keby ste ma nechali študovať inžinierstvo . “ “ Pôjde na tú najlepšiu technickú inštitúciu na svete , “ odpovedal slávnostne , a ja som vedel , že to myslí vážne . Z mojej mysle spadlo ťažké závažie , ale úľava by prišla príliš neskoro , nebyť zázračného lieku v podobe horkého odvaru zo zvláštneho druhu fazule . Vracal som sa do života ako Lazar , k úplnému úžasu všetkých .

milutin tesla
Teslov otec Milutin Tesla

Otec trval na tom , aby som strávil rok ozdravným pobytom v prírode , s čím som po zdráhaní nakoniec súhlasil . Väčšinu času som sa potuloval po horách s loveckou výstrojou a kôpkou kníh . Ten kontakt s prírodou ma urobil silnejším na tele i duchu . Premýšľal som , plánoval a splodil mnoho myšlienok , ale takmer spravidla boli klamné . Vízia bola dostatočne jasná , avšak znalosti princípov veľmi obmedzené .

V jednom svojom vynáleze som navrhol dopravovať listy a balíky cez more podmorským potrubím v guľových kontajneroch , dostatočne pevných , aby odolávali hydraulickému tlaku . Pumpovacie zariadenie , ktorého účelom bolo hnať vodu potrubím , bolo presne prepočítané a skonštruované a boli starostlivo prepracované i všetky ďalšie podrobnosti . Iba bol však prehliadnutý len jeden nepatrný detail . Predpokladal som ľubovoľnú rýchlosť vody a čo viac , chcel som , aby bola čo najvyššia, aby bola pošta doručovaná závratnou rýchlosťou, čo som mal podoprené bezchybnými kalkuláciami . Následné úvahy o odpore , kladeným toku média ventily , ma prinútili sa tejto myšlienky vzdať .

Ďalším z projektov bolo viesť okolo rovníka kruh , ktorý by však voľne plával a bol by vo svojom rotačnom pohybe pripútaný odstredivými silami , čo by umožnilo cestovať rýchlosťou okolo tisíc míľ za hodinu , rýchlosťou nedosiahnuteľnou pri vlaku .

Čitateľ sa iste bude smiať . Tento plán bol ťažko realizovateľný , to pripúšťam , ale nebol horší než nápad dobre známeho profesora z New Yorku , ktorý chcel čerpať vzduch z horúcich do chladnejších klimatických oblastí , pričom úplne zabudol , že nám pánboh pre tento účel poskytol gigantický stroj .

Ďalší plán , oveľa dôležitejšie a príťažlivejší , bol odvodiť energiu z rotačného pohybu zemegule . Objavil som , že predmety na zemskom povrchu , vzhľadom k dennej rotácii planéty , sú Zemou unášané bez ohľadu na to , či sa pohybujú po alebo proti smeru rotácie . Z toho vyplýva veľká zmena momentu , ktorý by mohol byť využitý najjednoduchším predstaviteľným spôsobom k dodávaniu pohybovej energie kdekoľvek na svete . Nemôžem nájsť slov , ktorými by som opísal moje sklamanie , keď som si neskôr uvedomil , že som sa ocitol v situácii Archimedesa , ktorý vo vesmíre márne hľadal pevný bod .

Po ukončení zdravotnej dovolenky som bol poslaný na polytechnickú školu v rakúskom Grazi , ktorú môj otec vybral čoby jednu z najstarších a najvyhlásenejších inštitúcií . To bol ten moment , ktorý som dychtivo očakával a začal jeho štúdia pod dobrým vedením , pevne rozhodnutý uspieť . Moje predchádzajúce vzdelanie bolo nadpriemerné, vďaka výučbe poskytnuté otcom , a vďaka ďalším príležitostiam k sebavzdelávanie . Získal som znalosť viacerých jazykov , prehrýzal sa knihami z niekoľkých knižníc a zbieral viac alebo menej užitočné informácie . Potom som si po prvýkrát mohol vybrať predmety , ktoré som chcel , takže kreslenie od ruky ma už viac neobťažovalo .

teslove sestry milka, angelina,marica
Teslove sestry Milka, Angelina,Marica

Svoju duševnú kondíciou som rodičom pripravil prekvapenie a počas prvého ročníka som pravidelne začínal pracovať vo tri ráno a končil o jedenástej v noci , vrátane nedieľ a sviatkov . Väčšina spolužiakov brala veci ľahšie , a tak som prirodzene lámal všetky rekordy . V priebehu roka som zložil deväť skúšok a profesori mienili , že si zaslúžim viac než najvyššiu klasifikácie . Vyzbrojený ich lichotivými vysvedčeniami som sa vrátil domov na krátky odpočinok , leč , očakávajúc triumf , som bol pokorený , keď môj otec moje ťažko nadobudnuté pocty zľahčoval .

To takmer zabilo moje ambície ; ale neskôr , po otcovej smrti , sa ma bolestne dotklo, keď som našiel zväzok listov , v ktorých ho profesori nabádali aby ma vzal zo štúdií , lebo hrozí že zomriem prepracovaním . Potom som sa začal venovať prevažne štúdiu fyziky , mechaniky a matematiky ; trávil som hodiny svojho voľného času v knižniciach .

Mal som naozaj vôľu dokončiť to , čo som začal , čo ma často privádzalo do problémov . Pri jednej príležitosti som začal čítať Voltaira , keď som sa k svojmu zdeseniu dozvedel , že existuje takmer sto veľkých zväzkov , tlačených malými písmenami , ktoré toto monštrum napísalo , zatiaľ čo pilo sedemdesiat dve šálky čiernej kávy denne . Musel som ich všetky prečítať , ale keď som odkladal poslednú knihu , bol som veľmi rád a povedal si , “ Už nikdy viac ! “

Študijné úspechy v prvom ročníku mi vyniesli ocenenia a priateľstvo niekoľkých profesorov . Medzi nimi boli profesor Rogner , ktorý učil aritmetiku a geometriu , profesor Poeschl , ktorý vyučoval teoretickú a experimentálnu fyziku a dr . Alle , ktorý učil integrálny počet a špecializoval sa na diferenciálne rovnice . Tento vedec bol najbrilantnejším lektorom , akého som kedy počúval . Mal zvláštny záujem na mojom raste a často so mnou zostával hodinu alebo dve v učebni a dával mi riešiť problémy , čím som bol potešený . Jemu som vysvetlil lietajúci stroj , ktorý som vymyslel , nie iluzórny vynález , ale vynález založený na zvuku , vedeckých princípoch , ktoré budú realizovateľné prostredníctvom mojej turbíny a skoro budú dané svetu . Ako profesor Rogner , tak Poeschl boli trochu zvláštni ľudia . Prvý mal výstredné spôsoby vyjadrovania a kedykoľvek tak urobil , spôsobilo to povyku , nasledovaný dlhou rozpačitú pauzou . Profesor Poeschl bol metodický , dôkladne “ uzemnený “ Nemec . Mal obrovskú nohu a ruky ako laby medveďa , ale všetky jeho experimenty boli schopne prevedené s hodinársku presnosťou a bez chyby . Bolo to v druhom roku mojich štúdií , keď sme dostali z Paríža Grameovo dynamo . Malo magnet v tvare podkovy a vinutý rotor s komutátorom . Bolo zapojených a boli ukázané rôzne účinky elektrického prúdu . Zatiaľ čo profesor Poeschl vykonával demonštráciu , pri ktorej stroj prevádzkoval ako motor , robili problémy kefy , ktoré veľa iskrili a ja som poznamenal , že by bolo možné zostrojiť motor bez tohto vybavenia . Ale on vyhlásil , že to nie je možné a poctil ma prednáškou na túto tému , na záver poznamenal , “ Pán Tesla môže dokázať veľké veci , ale určite nikdy nedokáže toto . Bolo by to rovnaké , ako premeniť stálu ťažnú silu , ako je napríklad gravitácia , na rotačný pohyb . Bolo by to perpetuum mobile , čo je nemožná myšlienka . “ Ale inštinkt je niečo , čo presahuje znalosti . Máme nepochybne istá jemnejšie vlákna , ktoré nám umožňujú uvedomovať si pravdu , keď logická dedukcia , alebo nejaké iné vedomé úsilie mozgu je márne .

Na čas som zakolísal pod dojmom profesorovej autority , ale čoskoro som dospel k presvedčeniu , že mám pravdu a pustil som sa do práce so zápalom as neobmedzenou dôverou svojej mladosti . Najskôr som začal vo svojej mysli maľovať obrázok stroja na jednosmerný prúd , spúšťať ho a meniť prúd vo vinutí . Potom som si predstavoval alternátor a podobným spôsobom som vyšetril jeho chovanie . Potom som si vizualizoval systémy pozostávajúce z motora a generátora a prevádzkoval je rôznymi spôsobmi .

Obrázky , ktoré som videl , boli pre mňa úplne reálne a hmatateľné . Všetok svoj zostávajúci čas trávený v Grazi bol strávený intenzívnym , ale neplodným úsilím tohto druhu a takmer som došiel k záveru , že tento problém je neriešiteľný.

V roku 1880 som išiel do Prahy , aby som podľa otcovho želania dokončil svoje vzdelanie na tamojšej univerzite . V tomto meste som urobil rozhodujúci pokrok , spočívajúci v odstránení komutátora zo stroja , a študoval celý fenomén z nového aspektu , ale stále bezvýsledne . V nasledujúcom roku sa môj pohľad na život náhle zmenil .

Uvedomil som si , že rodičia kvôli mne veľa obetovali , a rozhodol som sa , že uľahčiť im bremeno . Z Ameriky práve dorazila na európsky kontinent vlna , vzbudenie vynálezom telefónu , a tento systém bol inštalovaný aj v Budapešti . Vyzeralo to ako ideálna príležitosť , a čo viac , šéf podniku bol priateľ našej rodiny .

Práve tu som utrpel úplné nervové zrútenie . Čo som zažíval počas tohto obdobia , prekonáva všetky predstavy . Môj zrak i sluch boli vždy neobyčajné . Jasne som videl objekty vo vzdialenosti , v ktorej druhí po nich nevideli ani stopy . Niekoľkokrát vo svojich chlapčenských rokoch som zachránil domy našich susedov pred ohňom tým , že som počul slabý praskavý zvuk , ktorý je nevyrušil zo spánku , a zavolal pomoc . V roku 1899 , kedy mi bolo cez štyridsať a vykonával som experimenty v Colorade , som bol schopný veľmi zreteľne počuť hrmenie hromu na vzdialenosť 550 mil Moje ucho bolo teda viac než trinásťkrát citlivejšie , ale vtedy som bol takmer hluchý ako poleno v porovnaní s mojím sluchom pri nervovom zrútení .

mlady nikola tesla
Mladý Nikola Tesla

V Budapešti som bol schopný počuť tikot hodiny , aj keď medzi mnou a nimi boli tri miestnosti . Mucha , ktorá by pristála na stole v miestnosti , by v mojom uchu spôsobila tupé žuchnutie . Koč, idúci vo vzdialenosti niekoľkých míľ , úplne otriasal celým mojím telom .

Húkanie lokomotívy vo vzdialenosti dvadsať alebo tridsať míľ pôsobilo , že stolička alebo lavica , na ktorej som sedel vibrovala tak silno , až mi to pôsobilo neznesiteľnú bolesť . Krajina sa mi pod nohami neustále chvela . Svoju posteľ som musel podložiť gumenými podložkami , aby som vôbec mohol spať .

Burácajúce hluky zblízka i zďaleka mali často taký účinok , že u hovorených slov , ktorých hlasitosť ma desila , som nebol schopný pochopiť ich obsah . Slnečné lúče , keď na mňa dopadali , spôsobovali v mojom mozgu tak silný náraz , že ma mohli omráčiť . Musel som zobrať všetku silu vôle , aby som sa schoval pod most alebo inú konštrukciu , pretože som v lebke cítil drvivý tlak .

 

V tme som mal zmysly ako netopier a mohol som zistiť prítomnosť predmetu na vzdialenosť dvanástich stôp zvláštnym , záhadným zmyslom na mojom čele . Môj pulz sa menil od niekoľkých do dvesto šesťdesiatich tepov za minútu a celé telo sa chvelo a otriasalo , čo bolo najťažšie zniesť . Renomovaní lekári , ktorí mi ordinovali veľké denné dávky bromidu draselného , vyhlasovali moju chorobu za ojedinelú a nevyliečiteľnú .

Ľutujem , že som vtedy nebol pod dohľadom odborníkov na fyziológiu a psychológiu . Zúfalo som lipol na živote , ale nikdy som neočakával , že sa uzdravím . Môže vôbec niekto uveriť , že sa beznádejná fyzická troska môže premeniť v muža udivujúce sily a pevnosti ; schopného pracovať tridsaťosem rokov takmer bez denného prerušenia a byť stále silný a sviežeho tela a mysle ? Tak to je môj prípad . Mocná túžba po živote , po pokračovanie v práci a podpora oddaného priateľa , atléta , vykonali zázraky . Moje zdravie sa vrátilo a s ním sviežu myseľ .

Keď na mňa tento problém opäť zaútočil , takmer som ľutoval , že boj bol tak skoro skončený. Musel som mať našetrené veľa energie . Keď som pochopil , čo je mojou úlohou , nebolo to rozhodnutie , aké muži často robia . Pre mňa to bola svätá prísaha , otázka života a smrti . Vedel som , že by som zomrel , keby som zlyhal . Teraz som cítil že bitka bola vyhraná . Kdesi hlboko v mojom mozgu bolo ukryté riešenie , ale nemohol som ešte dať svojim myšlienkam vonkajšie vyjadrenie .

Jedného popoludnia , na ktoré sa doteraz živo pamätám , som sa tešil z prechádzky s priateľom v mestskom parku a recitovaním poézie . V tomto veku som poznal naspamäť celé knihy , slovo od slova . Jednou z nich bol Goetheho “ Faust “ . Slnko práve zapadalo a pripomenulo mi slávnu pasáž :

“ Sie ruckt und weicht , der Tag ist überlebt , Tortu eilt sie hin und foldert neues Leben . Oh , dall kein Flügel mich vom Boden hebt Ihr nach und immer nach zu streben !

Ein schöner Traum indessen sie entweicht ,

Ach , an des Geistes Fliügeln wird VUR leicht kein korperlicher Flügel sich gesellen ! “

Akonáhle som vyslovil tieto inšpirujúce slová , napadla ma myšlienka ako záblesk svetla a okamžite bola odhalená pravda . Prútikom som do piesku nakreslil schému , ktoré som o šesť rokov neskôr ukázal publiku pri prednáške pred American Institute of Electrical Engineers , a ktorý môj spoločník dokonale pochopil . Obrázky , ktoré som videl , boli podivuhodne ostré a jasné a mali pevnosť kovu a kameňa , že som mu povedal , “ Pozri sa na môj motor tu ; pozeraj sa na mňa , ako obrátim chod . “ Nedokážem popísať svoje pohnutie . Pigmalion , pozerajúc sa na svoju oživenú sochu , nemohol byť hlbšie pohnutý . Tisíc tajomstviev prírody , o ktoré by som náhodou zakopol , by som dal za to jediné , ktoré som z nej vypáčil navzdory všetkým protivenstvám a nebezpečenstvom mojej existencie ..

Tu je odkaz na ostatné články o teslovi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *