august 18, 2013

Aký solarny panel ? monokryštalycký vs polykryštalický

Síce je už konec leta ale to nevadí chystám sa pre elektrobicykel spraviť solarne dobíjanie no predtým budem sem písať par info čo som si naštudoval , začnem porovnávaním monokryštalického solárneho panelu a polykryštalického.

Cena

Cena monokryštalického fotovoltaického panelu je vyšia ako cena za polykryštalický panel , pri rovnaký rozmeroch.

Efektivita 

Monokryštalické solarne panely majú vyššiu efektivitu ako polykryštalické solarne panely, jeto dané tým že energia vyrába jeden velký “kryštal” oproti vela kúskom malých kryštalov.To celkovo dáva lepšiu efektivitu pre monokryštalové solarne panely.

tie dokážu dodať max o 10% viac výkonu.

Rozmery

Monokryštalické dokážu vyrobiť viac energie na cm2 a tak dokážu mať menšie rozmery pri rovnakých watoch.Ak sa jedná o miesto monokryštalické sú dobrou voľbou.

Výzor 

Ak sa pozrem na monokryštalický solarný panel tak jeho výzor je taký jednoliaty , polykryštalický je videť vela kúskov pospájaných do seba.

 

takto vyzerá polykryštalický panel

polycrystallicky panel

 

A takto monokryštalicky panel

monokryštalický solarny panel

 

Životnosť

Z môjho pohladu asi najdôležitejšií parameter , monokryštalické panely majú životnosť cca 50 rokov veľa výrobcov dáva záruku 25 rokov na tieto články .

Polykryštalické po 25 končia svoju púť .. takže moj výber je monokryštalický solarny panel .. ak cena  nebude moc prestrelena

 

Monokryštalické panely sa vyznačujú tmavou farbou , je to dôsledku výrobného procesu.

Nieje výrobca ako výrobca

Nemecká firma Germansolar deklaruje efektivitu článku 15,47% zatial čo výrobca coenergy power plus u svojich polykryštalických článkov dáva 14,3%

USA výrobca monokryštalických článkov Sunpower deklaruje až 20% účinosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *