február 7, 2014 Cukrom poháňaná biobatéria má 10X vyšiu kapacitu ako súčasné li-ion batérie

Cukrom poháňaná biobatéria má 10X vyšiu kapacitu ako súčasné li-ion batérie

Ako asi viete, Coca-Cola  a rôzne sladkosti, cukor – glukóza, fruktóza, sacharóza, dextróza – sú vynikajúcim zdrojom energie. Ak to zoberiem biologicky, molekuly cukru sú energeticky výdatné, ľahko dostupné a rýchlo stráviteľné. To je dôvod, prečo takmer každá živá bunka na zemi generuje energiu (ATP) z glukózy. Teraz vedci z Virginia Tech  úspešne vytvorili cukrom-poháňaný palivový článok, ktorý má úložnú kapacitu energie 596 Ah za kilogram – to je omnoho vyššia kapacita ako u lítium-iónových batérií. Tento palivový článok je plnený roztokom maltodextrínu, a jeho produkty sú len elektrina a voda. Hlavný výskumník, Y.H. Percival Zhang, hovorí technológia by mohla byť uvedená na trh do troch rokov.

biobatéria na cukor

 

Cukor ako zdroj energie, nie je  žiadna novinka, že cukor je vynikajúcim zdrojom energie. Už dávno predtým ako bol človek (homo sapiens) boli využívali organizmy cukor ako hlavný zdroj energie , problémom  bolo ako získať alebo premeniť cukrovú energiu na energiu elektrickú.Vedci sa snažili vytvoriť palivové články, ktoré využívajú umelý “metabolizmus” ktorý rozloží glukózu na elektrickú energiu (takzvané biobattérie).

Teraz, však Zhang a jeho  tým na Virginia Tech , vybudovali veľko-kapacitný palivový článok, ktorý využíva enzymatickú cestu k vytvoreniu  elektrickej energie z glukózy. Nieje moc informácií otom aký je stabilný takýto biočlánok, ale ak Zhang si myslí, že by to mohlo byť uvádzané na trh za tri roky, to je veľmi dobré znamenie. Dalšiu novinku ktorú Zhang priniesol je že dokáže produkovať elektrinu aj bez enzýmov no funguje len krátky čas.

graf kapacity biobatérieVirginia Tech biobatéria používa 13 enzýmov, plus vzduch (biobattéria ktorá “dýcha”),  k výrobe takmer 24 elektrónov z jednej glukózovej jednotky. To zodpovedá výkonu 0,8 mW / cm, prúdová hustota je 6. mA / cm a hustota uschovania energie 596 Ah / kg.

 

Pozítíva takéjto  biobatérie sú bezpečnosť (to produkuje len vodu a elektrinu),veľmi lacná výroba,a samozrejme je plne ekologická .Zhang a jeho vývojoví tým tvrdia že nahradia ropu s cukrom… uvidíme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *