Nastal čas bilancovat druhý rok s užíváním baterií lipol.
Na úvod se zmíním že se nepotvrdily zdejší dohady některých „odborníků“ že skladováním baterií v plně nabitém stavu značně klesá kapacita i životnost baterie. Baterie i ten další rok (2015) měly stále plnou kapacitu jako nové.
Přesto jsem se po ukončení jizdní sezony ( poslední jízda 31.10.2015) rozhodl že udělám pokus. Ten spočívá v tom že jednu bateri jsem nechal nabitou naplno (41,5V) a je uložena ve sklepě při teplotě 15-18°C. Další dvě jsou vybité na dlohodobé skladovací napětí (38V) a jsou uloženy doma při zemi s teplotou maximálně 20°C ale spíše více pod touto hranici.
Všechny bateri jednou za měsíc měřím a zatím i po dvou měsících není žádný pokles napětí ani na jednom jediném článku lipol baterií.
Jsem sám zvědav jak na tom budou všchny baterie po zimním skladování, zda se projeví rozdíl v kapacitách mezi plně nabitou a těma se skladovacím napětím.
Osobně věřím že žádný rozdíl nebude a že pokles na všech po (oprava – dalších dvou létech provozu) bude maximálně 5-10% kapacity.
Tak že vzhuru do třetí sezony a snad poté i do čtvrté se stejnými bateriemi. Pokud to tak bude pak se tyto lipol baterie finančni jiste vyplatí.
Lionka mně nikdy tak dlouho nevydržela a i tu co jsem si vloni pořídil jsem raději zavčasu prodal jelikož byla pro mé potřeby značně „měkká“.
Bob, všetci výrobcovia Lítiových akumulátorov spolu s vedcami vo výskume a vedúcimi osobnosťami EV revolúcie sú jednoznačne zajedno v tom, že lítiové články, obzvlášť LiIon a LiPo sa majú skladovať nabité na tzv. skladovacie napätie. Toto sa netýka kompletných batérií s BMS (aj keď je tu jedno ale…) nakoľko ich výrobcovia sa snažia odporúčaním udržiavať a skladovať batériu plne nabitú predísť stavu, kedy BMS vybije články natoľko že elektronika ich odpojí a nastáva problém pri nabíjaní. BMS zvyčajne pokračuje v odbere z článkov naďalej a tak dochádza k ich zničeniu. Toto je jediný a pravý dôvod prečo to odporúčajú, volia z ich pohľadu menšie zlo (alebo vlastne výhodu?), nakoľko ak batéria odíde po 2 sezónach je to OK, záruka sa na to už nevzťahuje, ale ak batéria „skape“ počas prvého skladovania a nemali by to podchytené práve tým nabitím bol by to prúser a šanca na uznanie reklamácie.
Obzvlášť LiPo batérie nemožno odporúčať skladovať plne nabité, a to najmä z dôvodov bezpečnostných, nakoľko plne nabitá batéria má väčšiu šancu na zlyhanie a taktiež obsahuje viac energie čo v takom prípade jednoznačne zväčšuje jej nebezpečnosť.
Svojím pokusom si za cenu čiastočnej degradácie svojich článkov (čo nemusí hneď znamenať len výrazne nižšiu kapacitu, prejavuje sa to aj zvýšeným vnútorným odporom a väčšou pravdepodobnosťou nestability článkov) dokázal len to (a samozrejme je to informácia tiež hodnotná), že moderné LiPo batérie sú v tomto ohľade stabilnejšie než predošlé generácie (pred pár rokmi by si bol rád ak by si pri takomto pokuse nevyhorel).
Prosím neber túto reakciu ako osobné napadnutie, ale mám obavu že by mohlo na základe týchto odporúčaní dôjsť k nešťastiu a to by nikto z nás určite nechcel. Tvoje príspevky do diskusií aj články považujem za podnetné a hodnotné a verím že si nájdeš chuť získať viac informácií o danej problematike (ja som tým strávil kopec času aby som mal istotu že poskytujem správne informácie). Bohužiaľ sa nájdu (obzvlášť predajcovia) ktorí majú iný názor a tak je na webe možné nájsť aj zavádzajúce informácie. Možno sa jedná len o neodbornosť a možno je to konanie v snahe viac zarobiť.
Prajem Ti aby Tvoj pokus dopadol bez nehody a aby Ti batérie slúžili ešte niekoľko dlhých sezón.
Ok, ber to tak že skladovaním ti pánové měli na mysli dlohodobé skladování a to rok a více.
Při skladování 4-5 měsíců už to nehraje zas až tak významnou roli.
Jinak baterie skladuji v ocelových těsných schránkách pro náboje zakoupené v armádním vyprodeji.
Požár ani žádné jiné ohrožení tím pádem nehrozí.
Mně jde spíše o to porovnat životnost při skladování plně nabitých a těch druhých nabitých jen na skladovací napětí. Proto klidně ten jeden pakl obětuji 🙂
Nové již samozřejmě budu napříště skladovat podle známých doporučení.
Tipuji že vydrží v pohodě ještě tuhle novou sezonu a tu příští taky.
4 roky to už se vyplatí za tu cenu.
Ahoj. No musím napsat komentář. Ty píšeš, že se nepotvrdily dohady o rychlém stárnutí plně nabitého lithiového akumulátoru a tvé baterie mají stále stejnou kapacitu. Vzápětí píšeš, že jsi sám zvědav, jak na tom baterie budou po tvém testu, a že očekáváš pokles za dva roky 5 až 10%. Nezlob se, ale to zní strašně rozporně.
Ano očekávám pokles mezi 5-10% za dva roky, jaký je v tom rozpor?
Je to tam trochu zmatečně napsané správně je toto:
Dva roky už je mám a zatím pokles 0, tak že za další dva roky už asi nějaký pokles bude.
Je zajímavé že už 4 měsíce je nepoužívám a po každém měření na konci měsíce je úbytek napětí 0.
Zatím to vypadá že ty 4-5 let by mohly vydržet, pokud neumřou najednou 🙂
No podle všech grafů kapacita klesá průběžně. Tedy měla by klesat i první a druhý rok a to v nějaké závislosti na počtu cyklů a velikosti proudů. Výjimka jsou jen první cykly, kdy to trošku stoupne. Další věc je, že nulový pokles napětí nic neříká o tom jak ti klesá kapacita baterie, pouze ti to říká, že je minimální samovybíjení. Samozřejmě budu jen rád, když baterky vydrží co nejdéle. 🙂
Možná tam pokles kapacity je ale ja ho nezměřím, beru to tak že zhruba za stejných podmínek ujedu stejnou trasu na stejný počet Ah. To je jediné možné testování u mně 🙂
Jelikož si veškeré jízdy zaznamenávám tak mám o tom dost podrobný přehled i když samozřejmě nějaká odchylka tam vždy bude.
„Díky“ tomu že nešlapu je jeden vliv na měření eliminován.
Tak jo. Nakonec ony se ty lipolky vyplatí, ikdyby byly jen na tři roky. To je pravda.
Súčasné Lipolky sú dosť stabilné a pri ich cene a jednoduchosti montáže sú (pre hobbystu) najvýhodnejším riešením. Vývoj ide rýchlo dopredu a vďaka rôznym zlepšeniam v technológii elektród a rôznym aditívam v elektrolyte sú dnešné Lipo na tom omnoho lepšie čo sa týka životnosti a stability. Ich „krátka“ predpokladaná cyklická životnosť je odvodená od ich použitia v modelárstve, v prípade že sa používajú v ďaleko menej stresujúcej prevádzke a je im venovaná náležitá starostlivosť životnosť rapídne stúpa a často predčí aj komerčné packy zo značkových článkov nakoľko tie sú väčšinou výkonovo poddimenzované a tak u nich je situácia presne opačná, často nedosiahnu ani výrobcom deklarovanú životnosť.
Ešte by som podotkol, že kapacita nie je vždy rozhodujúci faktor, často sa batéria stáva nepoužiteľnou vďaka rastu vnútorného odporu (ktorý časom môže prerásť až do stavu, kedy nie je možné pri prijateľnom prúde vyčerpať celú kapacitu batérie). Nakoľko Lipolky sú v tomto smere výrazne a mnohonásobne predimenzované pre naše použitie, ani znásobenie ich vnútorného odporu nebráni ich ďalšiemu použitiu nakoľko je stále hlboko pod kritickou hodnotou. Stratou kapacity trpia viac komerčné batérie, kde vďaka vysokým prevádzkovým teplotám dochádza k rýchlejšej degradácii článkov. S rastúcim vnútorným odporom sa situácia rapídne zhoršuje a celý proces sa urýchľuje.
Na životnosť má významný vplyv aj hĺbka cyklov, komerčné batérie sú svojou konštrukciou predurčené na plné nabíjanie a prípadne aj úplné vybíjanie (závisí od používateľa, ale elektronika vypína až pri úplnom vybití batérie). Lipo (obzvlášť bez BMS) je vhodné cyklovať v menšom rozsahu, čo sa okrem zvýšenej bezpečnosti prejaví aj predĺžením cyklickej životnosti. Vďaka nízkej hmotnosti a cene nie je problém mierne navýšiť kapacitu a bežne sa pohybovať v rozsahu 20-90% stavu nabitia. (Samozrejme v prípade potreby (dlhý výlet) nič nebráni využiť aj kapacitu celú). Pokiaľ však napríklad jazdím do práce a využívam len časť kapacity, je ideálne pohybovať sa okolo „stredu“ stavu nabitia batérie (napr. nabijem na 80% a vybijem na 40%). Tieto pravidlá nie je možné vždy dodržať, (Bob mi tu dá za pravdu 🙂 ), ale je hodne e-bikerov, ktorým takáto prevádzka môže vyhovovať. Odmenou je veľká šanca na mnoho sezón odjazdených na jednu batériu.
Je pravdepodobné, že najlepšiu životnosť by mohla dosiahnuť batéria zložená z kvalitných 18650 článkov dimenzovaná dostatočne na záťaž a to nie len na začiatku jej životnosti, ale hlavne na konci (a tým nemyslím pár sto cyklov a 2roky!). Verím že lítium má potenciál slúžiť aj 5rokov pri správnom dimenzovaní a prevádzke.
V týchto dňoch testujem a ladím domáci „Cycle Analyst“, ktorý okrem iného uľahčuje optimálne využívanie batérie (zobrazuje stav nabitia v %, pri jazde zobrazuje odhad dojazdu, a samozrejme asi milión ďalších užitočných údajov ktoré je možné zrátať z prúdu, napätia, rýchlosti, prejdenej vzdialenosti, času a nadmorskej výšky…
Pre bezpečné a optimálne využitie batérií je merač nevyhnutný, aj čínsky modelársky wattmeter je 100x lepší než 3-4 ledky na nejakom indikátore…
Nelze než bezvýhradně souhlasit, hezky shrnuto a popsáno.
Taky se snažím držet pravidla nabíjet na 90% a vybíjet na 20%, ale jak píšeš ne vždy se to podaří 🙂
Tak že, pánové a odborníci, dnes jsem vyjel poprvé po 6 měsících s tou plně nabitou lipol baterii kterou jsem takto skladoval celou zimu.
A opravdu se nepotvrdilo nic co zde někteří tvrdíte, baterie je i ve 3 sezoně naprosto ve stoprocentním stavu.
Stejně jsou na tom i ty další dvě co jsem skladoval dle rad „odborníků“ na 38Voltech.
Ano věřím že 38V je nutno při opravdu dlouhodobém skladování a to více jak rok.
Pár měsíců stím neudělalo vůbec nic a navíc, za celé období nebyl zaznamenán pokles napětí ani o jednu desetinu u všech tří baterií.