Elektrobicykel detailne III. Riadiaca jednotka
Ak pridám plynovou páčku riadiaca jednotka určí kolko prúdu pôjde z batérie do motora.
Určuje výkon elektrobicyklu ak to batéria dovolí (BMS).
Pre elektrobicykle je najčastejšie použivaná „trojfazová varianta“.Podla pozicii magnetov v motore určuje do ktorej fazy potečie elektrina.Není riadiaca jednotka menič na striedavé napätie iba podla hall senzorov v motore určuje do ktorých vetiev pustiť prúd . Dobré na tom je to že sa jednotlivé vetvy striedajú – vodiče sa menej zahrievajú.
Vnútro
silová časť.
Po otvorení hliníkového krytu zbadáme „výkonové tranzistory “ sú väčšinou umiestné na boku plošného spoju aby sa dotýkali hliníkového obalu, tým sa chladil. Chladenie je klúčové pretože ak by nebolo dostačné „vykonové tranzistory zhoria“. Najlepšie ak sú predimenzované, lepšie tak zvládajú vyššie prúdy.Dôležité parametre sú napätie a prúd ktorý prepustia. Tunigmajstri ich menia za silnejšie aby dosiahli lepšie vlastnosti. napr menej sa zohrievajú tým dosiahnu vyších výkonov .
Potom je tu ešte „úvodný“ kondenzátor jeho prítomnosť sa prejaví hned ako sa riadiaca jednotka pripojí k batérii vznikne silná iskra.. Určite sa nesmie presiahnuť napätie uvedené na tomto kondenzátore.
Riadiaca časť
PIC integrovaný obvod, ktorý riadi vstupy a výstupy.Vstupy ovládania majú 5V sú to napríklad PAS senzor, Riadiaca páčka,Hall senzory.
Pas senzor 3 vodiče
Riadiaca páčka 3 vodiče
Hall senzory 5 vodičov.
O vodičoch riadiacej jednotky som už písal.
Potom sú tu spínacie obvody na ktoré sa montujú spínače a vypínače a sú dvojvodičové.
Napr zapnúť vypnúť elektrobicykel.
Brzdy tie majú dva vodiče ale dva konektory v mojom pripade sú paralelne spojené.
Tempomat má taktiež dva vodiče.
Pozor si treba dať na dvojvodičový kábel ktorý je určený na vývod pre stav batérie, ten zistím voltmetrom mal by mať také isté napätie ako je na batérii.Ak by si sa pomylil a dal tam vypínač tak by zhorel.
Dalej je tu trojkáblový obvod pre trojtlačítko, to trojtlačítko funguje ako regulacia asistencie pri PAS mode.Na ňom si volíme tri stupne asistencie.
Jednožilový kábel ktorý sa dá rozpojiť je väčšinu obmedzovač rýchlosti.
Riadiaca jednotka má v sebe zabudovanú ochranu pred hlbokým vybitím batérie napr 42V pri 48V , tak ak by napätie kleslo pod 42V riadiaca jednotka motor odpojí tým ochrani batériu.
Dalšie info nabudúce
k druhemu obrazku – proc ma jednotka 9 mosfetu?
pro rizeni je potreba na 1 fazi motoru 2 mosfety, tj celkem 6kusu. na co ty zbyle 3?
Tuto je to zrejme tak že na každú fázu sú 3 mosfety , tj 9 kúskov, ak sú dobré mosfety tak platí čím viac tým lepšie
dajú viac prúdu a nehrejú toľko (to je kapitola sama o sebe)
tak uz jsem na to prisel. rozkuchal jsem moji jednotku G3M20211-1592-16 (36V 22A).
docela nechapu, jak to muze fungovat,ale:
pro spinani zaporneho polu jsou 2 fety 80NF70 paralelne (i Gate jsou natvrdo spolu).
pro spinani kladneho polu je pouze JEDEN 80NF70.
tim prece musi ten „kladny“ fet trpet jako prase? vzdyt spinani je soumerne. jak to tak mohli vyrobit? no uz to resim, skusim postavit cely koncovy stupen novy, na jednu fazi bude 4xIRFB3207 (2xkladny 2x zaporny).a pripojim to misto stavajicich fetu.
Skúsim pozreť doma či sa jeden fet odlišuje zapojením, pofotím a dám vedeť..
skúsiš poslať foto svojej riadiacej jednotky ? pcb ..
fot1
Zdravím, jsem tu nový a taky nováček v tomto oboru. Mám řídící jednotku CE:G3M20211-1592-16 36V 12A. Potřebuji ji napojit na kolo saxonette everest. Ledacos jsem zde vyčetl , ale rád bych připojil k displeji SW-LCD King Meter (je tam také nápis Saxonette) a nevím . Některé konektory mohu logicky vyřadit, protože je mám na jiné věci. I jsem proměřil konektor stavu baterie- ukazuje cca o 1 V méně než na baterii. Co dát k displeji- nevím,displej je napojen i na ovládání, prosím o pomoc.
Díky
zdravím s riadiacou jednotkou nemám skúsenosti , predpokladam že chcete aby na displeji sa ukazoval stavbatérie , takžko povedať či stačí priviesť +36V nan ..omyl by mohol znamenať odpálenie riadiacej jednotky , kde ste ju kúpil ?
Řídící jednotku jsem koupil přes ebay dohromady s elektrokolem a teď je k prodeji. Tedy jen ta řídící jednotka. Je zcela nová a funkční, jsou na ní nacvakané nové jiné konektory. Hrál si s tím jeden opravář dvě hodiny a nakonec mi naprogramoval a prodal svou jednotku a kolo zprovoznil. Nevím do teď, jestli ta jednotka originálně patřila k tomu kolu. Téměř vše jsme odvodili, ale rozchodit na ní displej se nám nepodařilo. Bez schéma to je těžké, třeba ho někdo sežene nebo bude mít více štěstí.CE:G3M20211-1592-16 36V 12A
fot2
fot3
Ahoj Tondo
spravil som schemu kde som sa snažil popísat polaritu na tých fetoch no neviem či to je dobre
To komutovanie som videl niekde rozpis na internete ktoré fety sú on pri akéj fáze ..
Ťažko povedať či dostávajú záhul možné je všetko
tak jsem nakreslil schemu. v tom tvem nakresu je mala chybka.
jak jsem psal, na negativ vetev jsou 2 fety,na kladnou jen 1. takze zahrivani jednotky zpusobuje predevsim ta kladna vetev.
komutovani je symetricke, jinak to ani nejde.
Tak to budeš mať pravdu ak su všetky stupne takéto ..
není jeden obrátený ? aj tak by to asi nič neriešilo..
napravu ako chceš urobiť ?
neni obrateny. je to takto 3x. naprava bude sjednana tak, ze musim postavit svoji novou DPS pro silovou cast, kde bude celkem novych silensich 12fetu (4na 1fazi). rizeni vytahnu z puvodni jednotky. takto budu vedet co mam, tranzistory si dam hodne predimenzovane.
tento typ co je ve scheme je slusna nahrada, nejsou ani drahe, celkovy naboj na Gate je stejny jako u puvodnich. proud puvodnich je 80A, novy typ ma 120A.odpor puvodnich je 0,0110ohm, novy typ ma 0,0046omh.
Spodné fety sú viac namáhané, preto sú zdvojené. Je to bežné riešenie u mnohých RJ. Je to lacnejšie a jednoduchšie než 12-fetová jednotka a pritom výkonnejšie ako 6-fetová. Taký cenový a konštrukčný medzistupeň medzi 6 a 12.
Preco su spodne fety namahane viac? Nerozumiem. Co su dlhsie otvorene? Alebo preco?
Ja by som skor tipoval problem s odvadzanim tepla z podloziek medzi chladicom a FETOM. A ked hore nie su podlozky tak lepsie odvadzaju teplo ako tie dole kde podlozky su…
Nie je to kôli podložkám, horné fety vedú prúd len keď ich zopne RJ, ale cez spodné tečie naindukovaný prúd z vinutí motora. Je to princím PWM regulácie výkonu, chová sa to tak trochu ako menič. Zjednodušene povedané cez horné ide prúd baterky, cez dolné prúd motora (phase current) – a ten je bežne podstatne vyšší. Takže spodné fety sú viac prúdovo a teda aj tepelne namáhané.
Ved to su len vodivostne straty, a spinane straty su logicky v dolnej vetve mensie.
U mosfetov v spinanych zdrojoch zvycajne hraju vacsiu rolu spinane straty.
Je to trochu zložitejšie, ale povedal by som že v prípade RJ sú to práve vodivostné straty ktoré sú väčšie. Navyše ak RJ nenecháva otvorené spodné mosfety po dobu ktorú cez ne tečie indukovaný prúd, tento tečie cez diódu ktorá je súčasťou mosfetu a úbytok napätia na nej vytvára značné tepelné straty. Spodné fety sú jednoznačne viac zaťažené ako vrchné.
ok s tou antiparalelnou diodou integrovanou vnutri mosfetu mas pravdu to je ten pravy zdroj strat , ked sa nielen energia cievky potrebuje niekam vybit + pohyblivy permanentny magnet v okoli cievky je vlastne nechceny alternator.
Aj tak je to na ohnostroj navrhnute lebo tie antiparalelne diody su de facto paralelne co ale nezarucuje ze budu kazda rozptylovat polovicu energie respektive ze pojde prud diod napoly pri rozptyle parametrov.
No to už záleží od konzistencie kvality súčiastok, a tiež od toho, či sú pred montážou párované. V dnešnej dobe originálne súčiastky majú vcelku malý rozptyl parametrov (ale určite by mali byť z jednej výrobnej série), a keby si to tie dva rozdelili napr. 40/60 tak aj tak je to ďaleko lepšie ako keby tam bol len jeden. V praxi to nemusí spôsobiť problém ak je to dobre dimenzované.