február 21, 2017 Ako kúpiť TOP elektrobicykel

Ako kúpiť TOP elektrobicykel

Plánujete kúpiť ebike a určite chcete kúpiť dobre v tomto článku sa dozviete zoznam potrebných informácií ktoré vám uľahčia výber elektrobicykla.

Každý má nejakú predstavu a istý rozpočet ktorý bude treba zaobstaranie tátoša ale vedeli ste že dosť zákazníkov si kladie nesprávnu otázku :

Ktorý  elektrobicykel je naj-super ?

Je to trochu nesprávna otázka s odpoveďou : ” všetky sú tie najlepšie ..”

Doby nepodarkov sú preč teda aspoň ak bicykel nekupujete za florinty na burze (niekde v Gyori – dlhá téma nebudem rozvádzať). Čo pozerám ponuky eshopov tak vymizli nepodarky typu 6Ah batérii, všelijakých motorov ktoré sa vo vnútri rozpadli a tiež 12V olovených aku ktoré zvládli 130km (na papieri).To boli roky 20xx-2013 potom z 3-4 obchodov ktoré predávali ebajky sa trh rozrástol na vyše 100vku predajcov (nechce sa mi ich v googli počítať) a tak sa zvýšila konkurencia a elektrobicyckle začali byť peknejšie a kvalitnejšie.. teda možno ja už mám možno na očiach filter a tie šrotinky nejako neregistrujem.

Prvá najťažšia správna otázka nieje o nejakom najlepšom nepriestrelnom elektrobicykli ale o :

Kto a kam s ním bude jazdiť ?

Bude to na poštu ? alebo na kopec ? bude s elektrobicyklom jazdiť dáma alebo chlap ?

V hlave teraz porozmýšľajte kam budete chodiť  často 60-80% jázd s elektro-bicyklom…. pomôžem bude ďaleko alebo blízko? , chcete prekonať kopec alebo jazdiť po rovine:.. Tu ukážem pár najčastejších modelových prípadov ktoré vám pomôžu vybrať správny ebike. Vytvoril som takú grafickú pomôcku na základe skúsenosti mojim bikom a Crussis predajcom elektrobajkov , tu je info približne čo očakávať od rôznych druhov motorov.

Tu je pomôcka kam sa hodí elektrobicykel v náboji  :

 • 0-5% je v pohode ,sú to ľahké nároky na jazdca aj elektrobike.
 • 7.5% je treba pretočiť pedálom , ale nič čo by sa nedalo zvládnuť
 • 10% pedálovať treba , vhodný prevod a kopec zdoláte
 • 15% Je taká hranica pre HUB motory , treba prišliapnuť
 • 18% už je riadny stupák zaleží už na kondičke a dlžke stúpania

 

Pomôcka ako sa správa  elektrobicykel so stredovým motorom:

 • 0-5% je v pohode ,sú to ľahké nároky na jazdca aj elektrobike.
 • 7.5% Podobne stačí trochu pretočiť pedálmi a  ideto dobre
 • 10% pedálovať treba , vhodný prevod a kopec zdoláte oproti HUB motoru ľahšie
 • 15% Je treba šlapať , zvolíte si vhodný prevod a kopec zdoláte
 • 20% už je riadny stupák prevod si upravíte tak aby motor viac zaberal
 • 25% je taká hranica od kedy je to už o vašej kondičke resp dlžke stúpania

Elektrobicykel do Mesta a na prevažne rovinu

 • Jazda po rovine do roboty na poštu  – ste nenáročný /á  všetky elektrobicykle zvádnu dobre jazdiť po rovine. Zvoľte elektrobicykel s HUB motorom tj ten ktorý je vypletený v kolese. Batéria môže byť umiestnená buď pod sedankou  , na nosiči či v strede tu na tom v tomto prípade nezíde. Veľkosť batérie určí ako ďaleko sa dostanete 10Ah je ok  na mestský elektrobicykel prejdete 30-60km. Ak chcete ďalej zvolte 13Ah batériu. Samozrejme Hub motory zvládnu aj kopce no efektívne sú hlavne na rovine.

Elektrobcykle pre Dámy si môžu vybrať z mestských elektrobicyklov napríklad Devron 10Ah alebo pekný E-Savela ktorý má 13Ah batériu tj dobrú výdrž.Tu je tip kde je dobrý pomer cena/užitková hodnota

 

Pozrieť mestké elektrobicykle

Mestký elektrobicykel pre silnejšie stúpanie

Jazdím po meste a okolí, vyhovuje mi nízke nastupovanie – tvar rámu ale potrebujem prekonať silný kopec ? toto je pomerne častá otázka na ktorú sa ma ľudia pýtajú. Dosť často je že sa chcú dostať do susednej dediny či časti dediny ktorá je za kopcom.

Tu si treba odpovedať na otázky :

1) Dokážem prekonať kopec vlastnými silami ? ale ma to  dosť unaví a preto chcem dopomoc 

Odpoveď postačí klasický hub motor v náboji , pretože v kopci ste schopní točiť pedálmi tým pádom elektrobicykel pomáha a kopec zvládnete ľahšie. Dobré sú elektrobicykle s 8fun motorom  v náboji kolesa. Pre dámy postačí znovu spomínaný Devron alebo e-Savela

2) Nedokážem prekonať kopec vlastnými silami , je tam silne stúpanie.

V tomto prípade zvážte elektrobicykel so stredovým motorom kde meníte prevody motora , má to pár výhod motor má v kopci vyššiu silu a miera dopomoci je vyššia.

Tomto sú výborné systémy od Boschu ktoré sú komfortné a na vysokej úrovni, no ak máte hlbšie do kapsy kupujte elektrobicykle so stredovými motormi od 8Fun (Bafang) majú dobrý pomer cena / výkon.

Tu sú tipy na mestský elektrobicykel ktorý zvládne tuhšie kopce:

(Môj tip na dobrý elektrobicykel do mesta s nízkym nastupovaním je Corwin Sydney preto lebo má stredový motor od 8FUN a batériu kapacitu 11Ah aj normálnu cenu teda veľmi dobrý pomer Cena/úžitková hodnota )

Pozrieť mestké elektrobicykle

 

Aký trekingový elektrobicykel kúpiť ?

Trekingové elektrobicykle patria medzi obľubené varianty , oproti “horským” sa odlišujú väčšími kolesami 28″ (oproti 26″) A majú blatníky a zadný nosič. Je to taká verzia medzi elektrobajkom do mesta a horským. No ako tomu bolo pri mestských elektrobicykloch pred kúpou zvážte kade budete jazdiť. Trekingové sa hodia skôr na menšie kopce a viac im vyhovujú roviny a cesty.

Trekingový elektrobicykel na rovinu

(Pánske trekingové verzie)

Ak berieme ohľad na cenu dobrá kombinácia je  HUB motor v náboji kolesa + väčšia batéria. Taký ukážkový model je Crussis e-Gordo 1.1  má 13Ah 36V Aku čo je dobrá kapacita a cena je menej ako 1000€ dizajn mohol byť aj krajší.. Pekný dizajn má Crussis e-Gordo 3.1  ktorý má aj vyššiu cenu nad 1000€ trošku lepšiu výbavu ale  motor a batériu takú istú ako e-Gordo 1.1

Pozrieť trekingové elektrobicykle

Ak chcete dámsky trekingový elektrobicykel vhodný na roviny za dobrú cenu berte ebike typu Savela tiež s 250W motorom a 13Ah Akumulátorom

Trekingový elektrobicykel aj do kopcov

Ak máte v pláne so svojím trekingovým elektrobicyklom jazdiť po rovine ale máte radi kopce a hornatý terén dobrá voľba sú elektrobicykle so stredovým motorom Bosch  jedná o elektrobicykle vyššiej kategórie ktoré sú komfortnejšie zvládnu aj cestičky so slušným stúpaním a majú páčivý dizajn.

(Pánske verzie trekingových elektrobicyklov )

Fajnový pánsky trekingový elektrobicykel je Ghost Andasol Treking 5  má 500Wh batériu čo znamená 36V 13.88Ah a kvalitnú výbavu ,samozrejmosťou je Bosch sada Active Cruise tá svojho pána dostane skoro všade.

Lapierre Overvolt Speed 28″ je TOP trekingový elektrobicykel ktorý má super rýchlosť psst!!…. zvládne ísť 45km/h (25km/h je legal na ceste) ale na trasách mimo cesty vie poriadne zabrať .. má tiež  bosch bateriu 500Wh a sadu performace cruise line len 350 wattov

Pozrieť trekingové elektrobicykle

 

(Dámske verzie trekingových elektrobicylov)

Ak chcete poriadnu mašinku ktorej nerobí problém túra v hornatom teréne a zároveň máte radi pohodlnú jazda šírou rovinou.Zasa hľadajte elektrobicykel s Bosch sadou  najlepšie s 500Wh batériou. Rám elektrobicykla je upravený na šikovné nasadanie vystupovanie .

Môžem doporučiť  Ghost Andasol Trekking 5 Miss 28 ktorý je v postate  dámska obdoba hore odporúčaného pánskeho elektrobicykla a má tiež 500Wh batériu a systém  Bosch Active Cruise. Čo sa týka lepších komponentov (prehadzovačka XT) nízka hmotnosť 19.2kg  je naj rada Ghost Andasol Cross 9 Miss 28″

Dámske trekingové elektrobicykle

Výber horského elektrobicyklu

Ak kupujete horský elektrobicykel treba dať pozor , veľký pozor ! na to čo skutočne chcete veľa elektrobicyklov sú označené ako horské elektrobicykle a aj tak tvária ale v poriadnym horám by nestíhali. Reč je všetkých “horských” bicykloch s HUB motorom v strmších úsekoch je motor v náboji ” vyhodený z otáčok ” a vela energie do tepla zasa stredové motory majú možnosť redukcie cez prevody elektrobicykla tým pádom sú efektívnejšie. H

Háčik je v tom čo skutočne chcete ebike ktorý vyzerá ako horský a budete s ním jazdiť po rovine a stredných kopcoch alebo ebike ktorý zožerie všetky kopce aj brutus stúpaním.

Vyzerajú ako horské elektro-bicykle sú vhodné na roviny a menšie kopce

Okej povedzme že ste si vyhliadli pekný horský ebajk ktorého cena je okolo 1000 euro má motor v zadnom náboji a batériu lion 13Ah v strede rámu aby bolo dobré ťažisko. Takýto elektrobicykel chcete použiť pri jazde do práce a poobede s ním si zajazdiť v prírode kde sú rôzne nábehy,jamy dostať  sa aj na vrch so stredným stúpaním.Týmto požiadavkám vyhovie veľa ebajkov tu sú moje tipy:

Atland 1.1 je solidný elektrobike s rámom horského bicyklu nieje tu nič čo by po kúpe na vás zaútočilo zo zálohy overený motor 8Fun a dobrá batéria 36V 13Ah je za cenu okolo 1000 Euro okej. Batéria je uložená v strede čo drží dobre ťažisko vo vyššej rýchlosti.

E-Largo 5.1 je tak trochu protirečivý hybrid má dobré 29″ pneu s nízkym valivým odporom ale zasa do terénu so stúpaním bude na tom horšie ako keby mal  26″ kolesá do terénu. Menič Deore je dobrý do kopcov (v tejto kategórii) no vzhľadom na pneu  výbavu je to taký mix trekingového bicyklu s “horským rámom” aj ked má viac rýchlostí (nižší prevod v kopci ako kompenzácia páky väčších kolies) v tejto kategórii mi viac sedí Atland 1.1

 

Dámske horské elektrobicykle do poriadnych kopcov:

V tejto kategórii som označil TOP ebike s ktorým dámy prekonajú veľký kopec . V podstate sú to sady od Boschu ekvivalentné k tým “mužským” ale rám a farby sú vhodnejšie pre dámy. Treba brať 500Wh batériu a stredový motor od Boschu.

[

Pánske horské elektrobicykle do poriadnych kopocov:

Táto katégória je králičia nora .. v tejto kategórií je fakt veľmi výber kde už nerozhoduje len to či je motor Bosch ,Yamaha ,8Fun,Brose,Shimano ale aj výbava komponentov prehadzovače ,brzdy, v kopcoch sa preverí čo funguje a čo nie ..V podstate ak máte  hlboko do kapsy a chcete mať stroj čo dosť pomôže do kopcov mrknite sa na Devron so stredovým motorom Maxdrive cena sa pohybuje okolo 1400€.

Ako top horský ebike musím určiť Ghost Teru 10 LC 27,5 =Nyon,Bosch performance CX 500Wh,karbonový rám , možno by to chcelo Sram miesto Xtr no aj tak je to špička(s cenou medzi 4000-5000€)

Ako klasicky pánsky horský e-bike s pomerom cena /užitková hodnota  by som dal Ghost Teru 6. Ak chcete do terénu celoodružený pozrite Lapierre

Overvolt FS 400 ,Haibike, alebo Ghost Teru FS7

pozrieť horské elektrobicykle

Segment rastie rýchlo pribúdajú nové modely  na rok 2017 už teraz klopú zaujímavé elektrobicykle , čo pozorujem dámy si prídu na svoje výrobcovia začínajú makať na elektrobicykloch práve pre ženy. A tiež sa bude presadzovať viac motor Maxdrive lebo má dobrú cenu silu a spoľahlivosť.

V cenovo drahších sa popasuje Bosch vs Yamaha myslím že súboj bude zaujímavý každý si na nadchádzajúcu sezónu nachystal svoje novinky (novinky od Boschu / novinky od Yamahy).

No základ uvedený na príkladoch ktorý som tu dal ostáva aj po daľšie roky. Ak chcete dobre kúpiť  tu sú 3 kľúče

 • Treba poznať svoje požiadavky (Kde a ako budem jazdiť)
 • Vybrať vhodný model (Mestský horský či trekingový  )
 • Kúpiť elektrobicykel u overeného distribútora (tam kde sú garancie a záruka)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *