Uverejnené komentárov 19

Roční zkušenost s lipol bateriemi

Dnes uplynul jeden rok a 6dnů od doby co jsem začal provozovat lipol baterie na svém e-kole.

Baterie byly provozovány 7 měsíců v roce a 5 měsíců byly skaladovány.

Skladoval jsem je plně nabité (41,8V) a při běžné pokojové teplotě plných 5 měsíců.

Za tuto dobu jsem je 3x proměřoval a vždy to bylo bez úbytku napětí (41,8V).

Dnes jsem je jel vyzkoušet a z kapacity 15Ah jsem vyždímal 13,5Ah při poklesu napětí na 36V.

Kdybych pokračoval ve vybíjení tak bych jistě z ní dostal 14,5Ah při poklesu napětí na hranici 34,5V.

Mohu tímto konstatovat že i po 7 měsícich provozování a 5 měsících skladování jsou baterie stále ve 100% stavu.

Vypadá to že by mohly vydržet ještě tak dva až tři roky ale to už asi bude jen s kapacitou 70-80% oproti dnešku.

I tak se jistě finančně vyplatí.

19 názorov k “Roční zkušenost s lipol bateriemi

  1. Ja dostanem z 5Ah max 4,2Ah. Prvý článok na kladnom konektore zmakol a rýchlo sa vybija, zatiaľ čo iné majú 3.6V on je už pod 3V. Musím ho potom oživiť bez balancera, skladovacim prúdom. Vybijam teda väčšinou do 3,8Ah.
    No aj tak som spokojný, najazdených majú možno 1000km, nabijam skoro každý den, 200cyklov už asi majú. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť že takéto situácie nastávajú keď sa bateria príliš vybije.

  2. Kto skladuje LiPo 5 mesiacov plne nabité, neváži si svoj majetok ani zdravie… Jedna zo zásad pre LiPo (a tiež aj pre LiIon) je skladovať pri zhruba polovičnom stave nabitia pokiaľ možno nie pri vyššej ako izbovej teplote. Ja by som nenechal LiPo plne nabité ani do druhého dňa.
    Konštrukčne je dobré mať packy stlačené medzi 2-mi rovnými plochami (v rovine článkov), predíde sa nafukovaniu krajných článkov (ktoré potom odídu ako prvé).
    Kapacitne je vhodné mať rezervu, nabíjanie na 90% a nie moc hlboké vybíjanie rapídne predĺžia životnosť a rentabilitu batérie.

    1. To co píšeš je jen teorie a praxe ukazuje něco jiného. Jak vidět ty moje to přežily bez jakékoliv úhony.
      Předtím jsem skladoval takto i lionky a taky bez problému. Nevím proč do toho motáš zdraví.
      Mně by jen zajímalo jak to děláš když večer nabiješ své lipolky a druhý den nevyjedeš z nějakého důvodu.
      Argument nabíjení před jízdou je k ničemu jelikož nebudu vstávat ve 2 ráno abych měl nabito na 8 hodinu.
      Vůbec nic se taky nestane když se nabíjí na 95-98% horší je to vybíjet pod 3,4V na článek.
      Vybíjím tak na 3,55-3,6V na článek což je dostačující.

  3. Vseobecne sa o Lipolkach hobvori ze ich treba pouzivat. Lebo nepouzivanim sa degraduju viac ako pouzivanim. Zrejme to suvisi so zvysenym samovybijanim niektorych clankov. Aj ja som sa nastval , 3 mesiace som nechal novu Lipolku zalozenu v Liposafe packu a jeden clanov som nasiel po 3 mesiachoch vyskratovany.

    Tiez sa im casom zvysuje ich vnutorny odpor a potom sa nafukuju ked sa prehrievaju.

    Neviem ci pomoze vypodlozenie baterii rovnou plochou, skor tipujem ze to posobi ako chladic a ked sa neprehreju tak sa nenafukuju.

    Osobne pouzivam Lipolky zasadne v LipoSAFE obaloch, ktore pri pripadnom buchnuti clanku zamedzuju pristupu vzduchu a tym zacatiu horenia, ono to len na bielo dymi…

    Ved dajte do placu niekto skusenosti s viacrocnymi Lipo clankami ak mate.

    1. Asi jsi měl smůlu na kvalitu, ja jsem za celých 5 měsíců nezaznamenal žádný pokles napětí.
      Skladuji je v krabicích od nábojů, čili utěsněno a karabice je z ocele.
      Vozím je v zadních brašnách kde je sice v létě dost teplo ale tomu se zabránit nedá nikdy.
      Leda to chladit ledem:-)

  4. To čo som napísal vychádza z dlhoročných skúseností desiatok používateľov LiPo a taktiež z dát výrobcov článkov. Strávil som veľa času hľadaním informácií ohľadom ich optimálneho používania a ľudia po celom svete urobili kus práce aby overili alebo vyvrátili množstvo domnienok. Pochybujem že sa kdekomu bude chcieť tomu venovať toľko času (keby ma to nebavilo a nezaujímalo tak najskôr robím niečo iné). Kto chce zo svojho LiPo maximum výkonu, kapacity, životnosti a bezpečnosti, poteší sa informáciám ktoré som napísal. Kto chce vedieť viac, nájde si na svetových fórach a prístupných článkoch a štúdiách.
    Nabíjam vždy po príchode domov na cca 60-70%, zvyšok dobijem pred odchodom von. Mne také nabitie trvá chvíľu (nabíjam prúdom 0,6C), kým sa pochystám je to nabité. Ak potrebujem len rýchlo niekam na chvíľu vybehnúť, tých 60-70% stačí a nenabíjam vôbec. Keď nejdem na veľmi dlhú cestu, nabíjam na max. 4,1V/článok. Batériu som nikdy nevybil úplne, wattmeter mi spoľahlivo asistuje v snahe prísť vždy späť ešte s rezervou. Takýmto štýlom by aj pri častom používaní mali LiPo odísť skôr na vek ako na počet cyklov.

    1. Taky jsem prošel spouta for a článků a všude jsem našel velmi rozporuplné informace.
      Hlavně se všude strašilo jak to bouchá, odkazy na bouchací videa, všude ale do toho bušili trubkou či kladivem.
      Myslím že vlastní zkušenost je ta nejlepší jelikož papír snese vše i vymyšlené bájky:-)
      Hodnotil jsem zatím jen první „rok“ užívání, co bude dále ukáže čas.
      Zatím se to jeví že negativní zkušenosti jiných se mně nepotvrzují.
      Žádný článek není nafoukly ani se nenafukuje, žádný neutrpěl ujmu během toho roku.
      Jinak 15Ah baterií nenabiju za hodinu jelikož nabíjím šetrně dvěma Amperama.
      Rychlé nabíjení vysokým proudem dost bateriím škodí:-)
      Ja nevyjíždím na krátké výlety ale vždy na celodenní tak že potřebuji mít svých 42Ah plně k dispozici.
      Ja v klidu nabíjím na 4,18V na čl. jelikož ty články jsou na to stavěné a není třeba se toho bát.
      Modeláři se k těm bateriím chovájí zcela odlišně a tak jejich poznatky jsou mně k ničemu.
      Elektro cyklisté je zatím moc dlouho nepožívají a pokud někdo z vás ano, napište své poznatky.
      Mé jsou zatím veskrze pozitivní.

      1. Hmm, to hej, keď ti rc model auta vrazí pri 40km/h do steny alebo rc heli spadne z 50m, to je niečo iné 🙂

  5. Určite sa všetci výrobcovia LiPo a LiIon nedohodli na nejakej bájke, skladovanie článkov v plne nabitom stave je proti odporúčaniam všetkých z nich pretože spôsobuje nevratnú degradáciu a stratu kapacity. Taktiež až by na niečo došlo, a chytilo by to horieť (čo aj ja považujem za nepravdepodobné – ale kto z vás dá krk na to že sa mu to nikdy nemôže stať?) je to určite menej pravdepodobné pokiaľ je článok nabitý len na 50% a energia v ňom uložená bude polovičná čo bude tiež mať vplyv na priebeh deštrukcie).
    Ďalšia vec, hodnota 4,2V na článok nie je nejaká magická hranica, za ňou nie je hneď požiar a zničený článok, videl som grafy kde bol test životnosti pri nabíjaní na rôzne koncové napätie. Táto hranica bola stanovená ako kompromis medzi životnosťou, bezpečnosťou a kapacitou článku. Každé zníženie (pri dodržaní ostatných pravidiel pre šetrné používanie) koncového napätia o 0,1V na článok zhruba zdvojnásobí počet cyklov. Nabíjanie už nad 3,9V spôsobuje degradáciu a rastie to so štvorcom napätia. Je na každom z nás, aby sme si vybrali, či chceme max. kapacitu, max životnosť alebo niečo medzi tým. Vďaka týmto poznatkom je to možné, dá sa zrátať ako mám používať svoju batériu tak, aby som z nej počas jej životnosti dostal maximum. Každý z nás totiž jazdí inak, a tak aj používanie batérie pre dosiahnutie optima je iné. Samozrejme kto na to má, nemusí sa vôbec trápiť, veď kúpiť nové články nie je problém 🙂

  6. Zoomer: ak si po 3 mesiacoch mal na novej LiPo mŕtvy článok, bola to vada od výroby… Zdravé články sa príliš nevybijú ani za rok. Je celkom častou chybou že niektorý z článkov má zvýšené samovybíjanie, dá sa to spoznať už pri kúpe ak niektorý z článkov má zjavne nižšie napätie ako ostatné. Zdravý pack má rozdiely medzi článkami rádovo v stotinách voltu. Overiť to ide napr. vybalancovaním na 4,00V, a kontrolou po nejakej dobe (týždeň, dva). Vadný článok sa prejaví.
    Bob: Sú Tvoje merania dostatočne presné aby si zaregistroval ako veľmi im to skladovanie uškodilo? Zrejme to zistíš až časom. Ono to potom naberie rýchly spád. A predpokladám že okrem kapacity si iné nemeral (napr. vnútorný odpor – ten môže mať v konečnom dôsledku horšie následky než trocha stratenej kapacity…)
    Inak skúste mi niekto prezradiť jediný dôvod, prečo by som mal niekoľko mesiacov skladovať LiPo pri nabití na 100%…

    1. No tak mám asi pětiletou zkušenost s provozováním baterií na elektrokole a to li-on (mn) a poslední rok lipol.
      Mé měření lipolek bylo přesné a stejným měřákem.
      Duvod nabitých článků byl ten že jsem přestal po havárce na ekole jezdit a baterie zustaly plně nabity.
      Praktikoval jsem to tak vždy uvšech baterií co mně prošly rukama a jen jedna odešla díky tomu že tam shořel fet na proudové ochraně.
      Jsem si jist že když po první jizdě a v dobré zátěži jsem z 15Ah bat. dostal 13,5Ah s poklesem napetí 36V a klidně jsem mohl jít až na 34,5-35V čímž bych se jistě dostal na spotřebu 14,5Ah.
      I dnes když jsem učinil další jízdu nezaznamenal jsem naprosto žádnou změnu ani žádný pokles kapacity. Navíc vidím na cycleanalystu že i při značné zátěži není pokles napětí nijak výrazný, řekl bych že je stejný jako v loni.
      Jen čas ukáže zda to bude dobré a nebo se něco podělalo.
      Zatím tomu nic nenasvědčuje.

  7. Co se týká skladování li-on a li-pol, je opravdu obecně známo, že se nemají skladovat plně nabité, protože to snižuje jejich životnost. Proto všechny modelářské nabíječky mají „storage mode,“ který tuším nabije baterku pouze na 3,7 V na článek. Baterie by se pak měla skladovat nejlépe v ledničce, aby se co nejvíce zamezilo chemickým procesům. To lze ostatně snadno vygooglovat na českým i anglickým internetu. Taky je známo, že např. li-on články v bateriích u notebooků odcházejí ne z důvodu počtu cyklů, ale protože jsou většinou pořád udržovány zdrojem 100% nabité a navíc jsou stále ohřávány notebookem. Tuším, že i Nissan Leaf a Tesla S má nabíjecí mód nabíjení pouze na 80% kapacity (pokud nepotřebujeme plný dojezd), což zvyšuje životnost baterie. Naopak olověné akumulátory je nutno skladovat plně nabité, jinak u nich proběhne sulfatace a ztratí kapacitu. Zato Nicd akumulátory (a asi i NiMh) lze skladovat úplně vybité.

  8. Tak samozrejme držím palce aby to dobre fungovalo, je jasné že napriek týmto pravidlám sa skúsenosti môžu odlišovať, články vyrába viacero výrobcov, technológia sa zdokonaľuje a používajú sa rôzne chemické zloženia, každopádne jedno je isté, dodržiavaním toho čo som písal si určite nik nepoškodí a môže mať spokojné svedomie že pre svoju batériu urobil maximum. Je kľudne možné aj to, že Ti batéria takto vydrží 3 sezóny (príklad), čo sa bude zdať super, a možno pri dodržiavaní tých pravidiel by to dotiahla na 4 alebo 5… To už je ťažko zistiť, musel by niekto mať 2 packy a jeden používať tak a druhý onak. Inak, koľko asi cyklov urobíš za rok?

    1. V loni to byla bída a plných nabijecích cyklů bylo 80 ale častečných asi polovina.
      Jak už jsem psal čas ukáže jak na tom baterie budou. Jedna z nich byla skladována nabitá jen na 39V a v pokoji na zemi v ocelové bedně kde mohlo být tak 17-19°C byly skladovány všechny.
      Samozřejmě nikoho nenabádám aby se dal mou cestou. Jen je někdy možná na škodu přiliž uzkostlivě dodržovat obecná doporučení.

  9. dingos2: vďaka za veľmi pekné zhrnutie, dobre to vystihuje zmysel informácií ktoré som tu uviedol. Dalo by sa nájsť kopec ďalších príkladov a podkladov…

    1. Je to sice hezké ale jak vidět ne vše je tak jak si kdokoliv myslí. Vyzkoušel někdo skladovat lipolky jinak? A s jakým výsledkem? Silně pochybuji o tom že si běžný uživatel narve lipolky do lednice.
      Jsou někde věrohodná měření při ruzných možnostech skladování?
      Za pět let jsem nezaznamenal žádný problém a dělám to stále stejně.
      Neznamená že když je něco obecně doporučováno tak že to tak musí být.
      Baterie sama o sobě stárne a pokud vydrží 3-4 roky v dobrém stavu tak je to uspěch.
      Většina lionek odchází po necelých třech létech používání i když se k ní chováš ohleduplně.
      Je to potvrzeno stovkami uživatelů kteří si původně mysleli že jim to vydrží třeba i 10 let.

  10. Výrobcovia článkov to skladovať skúšali za rôznych podmienok a majú k tomu pekné grafy. A tiež tabuľky, v ktorých garantujú pri určitých podmienkach skladovania určitú mieru degradácie. Nájdeš to v každom datasheete k LiIon/LiPo článku. Takýchto grafov a testov som videl kopec a z rôznych zdrojov a jedno mali spoločné – teplota a výška nabitia rozhodujú o rýchlosti degradácie článku. Tvoje LiPo zachránila zrejme nízka teplota pri ktorej si skladoval, mať ich tak pri 30°C pochodili by výrazne horšie.
    Tie stovky užívateľov mali tú smolu, že nepoznali skutočnosti o ktorých tu píšeme, inak im to mohlo vydržať nie 3, ale 5 rokov… Výrobca batérie na rozdiel od výrobcu článkov bude celkom spokojný, keď batéria zákazníkovi po nejakej „primeranej“ dobe odíde a tomu prispôsobí jej konštrukciu aj návod na použitie. Veď záruka je 2 roky a na kapacitu pol… paráda… buďme radi že to vydržalo aspoň tie 3 roky…
    Našťastie máme internet a kopec ľudí už pred nami riešilo to isté a podelili sa o svoje zistenia… Vďaka tomu môžeme pochodiť lepšie ako tie „stovky užívateľov“ ktorí toto poznanie nemali.

  11. Sakra aky flamewar tu vypukol. Dobre teda berem lopatu a hned vedla vinneho skliipku vykopem este jeden mensi LiPo skliipek…

  12. Tu som spravil článok o degradácii Lion
    http://teslabike.online/ako-predlzit-zivotnost-litiovych-baterii/

    Podla udajov je to tak že vyška nabitia skladová teplota možu predlžiť životnost batérie a to o celkom dosť , nuž ale prax je taká že života si treba užívať 🙂 takže ak sa často jazdí na elektrobicykli
    platí nabiť – jazdiť a pokial možno nevystavovať teplu.

    Možno by sa oplatitlo spravit regulovanú nabíjačku s možnosťo regulácie po 0.1V na článok , batéria by sa nabíjala podla odhadu planovanej trasy na napríklad ak by som som mal v plane prejst 10 km tak by som nabíjal o 0.3V menej na článok takéto nabíjanie je menej praktické no predlži životnost ..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *