jún 20, 2013

Elektrifikacia bicykla V: typy batérii

images

Olovené batérie spájame faston konektormi najlepšie s ochranou gumou aby prípade uvolnenia neskratovali o daľší konektor batérie.

ak mám 3 12V 12Ah batérie  odporúčam zapojenie do série výsledný pack bude 36V 12Ah

kombinácia jedna 12V 12Ah do série s dvomi 12V 12Ah je zlá zničíte batériu..

Ak je už správne zapojený pack tak pripojím vhodný konektor ten by mal hlavne zabránit prehodeniu pólov tak aby plus z baterií išlo na plus riadiacej jednotky.Tento konektor by mal byt robustnejší zvládať aj 20Ampérov, ak mam slabší konektor s viac žilami tak využijem všetky žily rovnomerne napr 2×2 .V konektore musia byť  dobre oddelené póly aby nedošlo k skratu  pri tejto práci je doležité správne prevedenie myslím že to zvládnu všetci .

Olovené baterie sa najčastejšie umiestnujú na zadný nosič  je to najednoduchšie a najrýchlejšie riešenie no má aj svoje nevýhody a toje práve váha cca 12kg robí bicykel menej vyvažený a namáha sa zadné koleso

Lepšie riešenie je ich dat niekde do stredu medzi sedanku a volant bicykla , toto riešenie je namáhavejšie na robotu a nie vždy sa to dá hlavne ak majú byť batérie dobre uložené a nebudú brániť betálovaniu .

 

 

Lítiové batérie  ak kúpime pack starosti čo sme mali pri lacnejších olovených batériach na opustia pretože pri rovnakej kapacity a voltáži maju oveľa nižšiu hmotnost napr lifepo4 36V 15Ah má hmotnosť 5,5kg oproti

36V15ah oloveným tie majú aj 17kg ni lifepo4 aj li-ion majú vačšiu životnost dojazd atd..

Umiestnenie na nosič je štandart  ľahké dobré pre vačšinu bicyklov vhodné

Umiestnenie pod sedanku to sa hodí aj na celo odpružený bicykel je to bateriá balená v frog štýle sa zavesí na

tyč pod sedlom(sedanku)

Flaškové prevedenie je veľmi pekné a aj praktické.Bicykel musí mať na to rám aby sa zmestila.Zatial ostavá len li-ion možnosť a nie Lifepo4. Predáva sa v kapacitách od 6ah do 10-12ah pri 24-36V voltoch.

li-ion tube

Každá lítová musí mat svoje BMS je to obvod ktorý dohliada na to aby sa jednotlivé  “bunky” nabíjali a vybíjali rovnako,stráži max vybíjací prúd a nabíjací prúd .BMS napätie ak poklesne na určitu hodnotu bms odpojí články aby sa dalej nevybíjali a podobne chráni aj pred prebitím nevhodnou nabíjačkou.

Čiže ak ak mám sadu motora 1000w a 36V 10ah lítiovú batériu tak batéria dá max 15A tak viac ako 500W nedostanem.U olovených  dostanem 1000w ale takýto výkon zle zvládaju pár minut a aj životnosť  je potom kratšia.

li-ion frog

Takže ak pri prerábke bicykla na elektrický bicykel najpr pozrem kolko stojí batéria potom podla nej vyberám ostatné komponenty…pre 1 kw sa pohybuje cena lifepo4 400 eur a viac olovené (síce su není vhodné  kvoli váhe) by stali 130-160 eur …

Pri lítiových si nesmieme zamenit nabíjačku pre lifepo4 a li-ion najlepšie kúpiť nabíjačku aj s batériou

Li-Lion sú lacnejšie ako Lifepo4 no cene odpovedá aj užitková hodnota

lifepo4 batéria

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *