Uverejnené Jeden komentár

Magic pie riadiaca jednotka

Externá riadiaca jednotka pre magic pie motory (funguje aj na iné motory napr 8fun).Toto bola moja prvá riadiaca jednotka ktorú som mal doma a bol snu spokojný ako e-bikového začiatočníka ma očaril tempomat ktorý som si obľúbil.Riadiaca jednotka má hliníkový kryt trošku a typický , myslím že lepšie riešené sú riadiace jednotky napr na elifebike sú  taký jednoduchý obdlžnik. Riadiacu jednotka BAC 282P (a jej odnože) sú kvalitné teda aspon u mňa zniesla toho dosť , dážd a aj záťaž. Výkony v ampéroch  sú však trošku prehnané

50A špičkovo ano riadiaca jednotka dá naozaj 50A no otázka je na aký dlhý čas , 50A je dlhodobo neudržateľných nielen pre riadiacu jednotku ale aj ostatné časti elektrobicykla napr konektory ktoré možu zhorieť

Dlhodobo 25 A je ozaj veľká hodnota , teda ak pod pojmom dlhodobo rozumieme stály beh, dlhodobý prúd ktorý znesie je do 15 Ampér .Dosť záleží na tom ako je riadiaca jednotka umiestnená napr prilepená k rámu bicykla alebo len tak kapsičke kde sa nemá ako chladiť.

Pretože bola rozmerovo menšia som ju nosil v zadnej kapsičke pod sedlovku tam sa vošla aj kabeláž,  chladenie bolo nanič.

Trošku ma štvalo že nemám k nej kábel a spraviť kábel som nevedel lebo to nieje len redukcia z riadiacej jednotky BAC282 na USB ale kábel obsahuje elektroniku potrebnú k programovaniu , myslím že spraviť to doma by bolo viac roboty ako kúpiť nový. Navyše parametre elektrobicykla boli dané takže , nech by som nastavoval ako som chcel ebike by o moc lepší nebol .

BAC 28X parametre 
Variabilné napätie 24V/36V/48V/60V  – toto je veliké plus riadiacej jednotky od magic pie lebo ak uvažujem začať zo slabšou batériou napr 36V olovo , neskôr po skončení životnosti olova nieje problém dať 48V Lifpeo4
Dlhodobý  prúd: 25A
Maximálny prúd: 50A

*potom riadiaca jednotka má rôzne názvy, predpokladám že je to tá istá riadiaca jednotka len je naprogramovaná na iné napätie :BAC 281 magic pie riadiaca jednotka

BAC-0282P
48V/50A

BAC-0281P
36V/50A

BAC-0283P
24V/50A

 

Funkcie riadiacej jednotky:
Tempomat –  na elektrobicykli si pochvaľujem
Programovateľná cez počítač ( určite je to plus )
Práca s Hall senzormi , dokáže pracovať aj v prípade poruchy hall senzorov (toto jeden z sklúčových bodov podla čoho  vyberám riadiacu jednotku).
Alarm proti lopkárom obsahuje senzor vibrácií ten sa dá napojiť na nejaké zvukové zariadenie (nemal som to zapojené tak nemôžem posúdiť či pracuje spoľahlivo ,asi áno pracuje na podobnom princípe ako tento alarm)

Rekuperácia tj spätné dobíjanie pri brzdení (trošku dobije batériu a šetrí brzdy)
Redukuje ostatné zlyhania napr ked sa pokazí riadiaca páčka alebo snímač na brzde tak dokáže bežať  popravde nikdy som to neskúšal.

Dokáže pracovať s rôznymi napätiami : 24V, 36V a 48V  ,(60V nejako neuvádzajú lebo je to asi max čo riadiaca jednotka dovoľuje čiže ak by som kúpil 60V lifepo4 batériu ktorá má pri nabíjaní nad 60V cca 75-76 V mohlo by odpraviť túto riadiacu jednotku ).

Chybu hlási pípaním (užitočné )

Detekuje  automaticky fázy motoru

Spiatočka (toto som nevyužil nebolo treba)

Ochrana proti skratu (vhodná ochrana je dobré ju mať)

Ochrana batérie pred vybitím – vhodné najmä pri olovených batériach ktoré samozrejme nemajú ochranný BMS obvod

Pozor ochranu asi treba nastaviť cez  programovacie usb, mne nejako nefungovala lebo som mal riadiacu jednotku „odomknutú “ odomknutá riadiaca jednotka  znamená že môžem dať batérie nižšie ako 48V napr 24V a elektrobicykel ide ak by bola riadiaca jednotka zamknutá na nominále 48V a ja by som tam dal 24V batérie tak sa bicykel nesmie pohnúť lebo riadiaca jednotka vyhodnotí batériu ako príliš vybitú.Pri odomknutej riadiacej jednotke je hodnota odstavenia batérie nastavená na nominal 24V to znamená cca 21V.

Vysoká spolahlivosť (zatiaľ nič nenamietam BAC 282 fungovala dobre)

Veľká výhoda je že je to „značka“ vyrába ju  firma goldenmotor , takže sa dajú najsť k nej schémy a existuje aká taká podpora

Schéma zapojenia BAC28X :

 

riadia jednotka schema bac 28x magic pie

1 názor k “Magic pie riadiaca jednotka

  1. […]  pustí maximálny prúd 15 ampérov  (záleží na koľko je riadiaca jednotka nastavená napr magic pie má 50A) […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *