Uverejnené Vložiť komentár

Sulfatácia batérie (video+články)

akumulator

http://www.youtube.com/watch?v=RF54o29MF3M

 

http://www.youtube.com/watch?v=AemT-IgLvS4

 

Po skončení vybíjania materiál kladných a záporných dosiek obsahuje dioxid olova (PbSO4) a elektrolyt je veľmi zriedený. Akumulátor ponechaný v tomto stave sa poškodzuje. Čím dlhšie je vybitý, tým viac sa poškodzuje. Proces sa nazýva sulfatácia a prebieha rýchlejšie za vyšších teplôt.  Pri nabíjaní – elektrický prúd (jednosmerný) preteká akumlátorom v opačnom smere. Sulfátová skupina (SO4)  sa pohybuje z dosiek do elektrolytu a kyslík z vody sa vracia k zápornej doske. Po ukončení nabíjania je stav akumulátora popísaný nasledovne (stav nabitia).

 

Sulfatácia oloveného akumulátora

 

Pokiaľ sa zanedbá nabíjanie autobatérie a batéria je dlho vo vybitom stave, hrozí jej tzv. „sulfatácia“. Sulfatácia je stav, ktorý je možné len veľmi ťažko zvrátiť. Je to jav pri ktorom sa na olovených doskách usádzajú kryštáliky síranu olovnatého a batéria zásadným spôsobom mení svoje vlastnosti.

 

Medzi hlavné znaky sulfatovaného akumulátora patria:

plynovanie článkov už krátko po zahájaní nabíjania

rýchle zahriatie batérie pri nabíjaní

zväčšené svorkové napätie

rapídna strata kapacity batérie

 

Sulfatáciu je možné len veľmi obtiažne odstrániť. Aspoň čiastočne sa dá odstrániť opakovaným nabíjaním veľmi malým prúdom: Inab (A) = 0,05 – 0,025 x C (Ah)

Sulfatácia autobatérii je častou príčinou nesprávneho fungovania nabíječiek s automatickým vypnutím po dosiahnutí nabitia. Je to preto, lebo sulfatovaná autobatérie krátko po zapnutí na nabíjanie vykazuje zvýšené napätie na svorkách a automatický nabíjač to vyhodnotí ako úplné nabitie batérie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *