24 septembra, 2013

Vyskladanie vlastnej Lifepo4 z Headway článkov III (BMS.)

Predná strana BMS dosky

1predna strana bms

 

 

 

 

 

 

 

 

Tu sú silové konektory (tušim je typ anderson)

3 kvalitne konektory

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potom sú tu “očká” ktoré sa pripájajú na bms .Tie slúžia pre bms na vyrovnávanie balancovanie jednotlivých článkov v batérii.

očká

 

 

 

 

 

 

 

 

Charakteristika lítiovej batérie je taká že ak  dosiahne plné nabitie tak napätie rýchlo stúpne na úroveň nabíjačky, vtedy BMS chráni články pred prebitím.

Ak nastane situácia že jeden článok v akumulátore dosiahne nabitie tak bms zabráni pokračovaniu nabíjania tohto článku a tým jeho zničeniu, ostatné články nabíja ďalej.

Takto som vylepšil očká, ktoré potom popripájam na články.

očka 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NA  BMS pricínujem silové káble z batérie a silové káble ktoré idú do riadiacej jednotky (tie napájajú elektrobicykel)

Zatiaľ je všetko odpojené.

Treba to robiť podla schémy !!

bms schéma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potom začnem pripájať vyrovnávacie “senzory” tu byť treba veľmi opatrný a radšej všetko 5 krát skontrolovať. Tieto senzorové kábliky nesmú byť pripojené k BMS počas zapájania , bms to môže vyhodnocovať zle a tak radšej nech sú odpojené. Ten biely konektor čo ide do BMS treba vytiahnuť.

 

Takto sa zapojí elektrická nula tj – prvého článku.Batériu otočím a pripojím + toho istého článku  prvé + článku na batérii môže byť označené ako “1” 2 je mínus druhého článku trojka je plus  druhého článku. Ja som mal pri zapájaní BMS farebné odlíšené drôty.

nula

 

 

 

 

 

 

 

 

Potom pokračujeme v zapájaní ďalších článkov  batériu podla potreby obraciame opatrne.

nula

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skontrolujem všetko či je správne zapojené

4 všetky droty pripojené

 

 

 

 

 

 

 


Pripájam do BMS nabíjačku zasa opatrne. 
 biely konektor do bms a pripojím batériu ak by som nejako zaregistroval prípadný skrat a rýchlo to mohol odpojiť.Zapojím silové konektory. Super nič nehorí nič nedýmy a nevybuchuje …

 

 

Tip BMSko síce je zapojené no ale takto na holotu nesmie byť v elektrobicykli lebo skrat to istí , treba ho dať do škatuľky a na tranzistory nieje  od veci dať chladenie. U mňa to riešil výrobca batérie iba takým 2mm hrubým plechom je to ale minimum pokiaľ chcem z batérie ťahať 20A nejaký čas.

BMSko pri prvom zapojení/nabíjaní  môže hriať , teplotu si strážte není od veci dávať pauzy. Ak môžete voľte dlhší čas nabíjania a nižší prúd.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *